24 MAJA: Pociąg do Imperium. Spotkanie z Mają Wolny
Wstęp wolny  /  Literatura

24 MAJA: Pociąg do Imperium. Spotkanie z Mają Wolny

  • Wydarzenie archiwalne: 24.05.2024
Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska w Toruniu (Mediateka w Młynach) – filia nr 2Toruń, ul. Kościuszki 77

Czytaliście "Pociąg do Imperium" Mai Wolny? Jeśli nie, po spotkaniu z Autorką, od razu sięgniecie po tę książkę. Cezary Łazarewicz pisze: "To nie tylko zapis podróży po Rosji, ale przede wszystkim opis rosyjskiej mentalności: strachu, kompleksów, dumy, poczucia moralnej wyższości nad światem. Maja Wolny zabiera nas na wyprawę do wnętrza rosyjskiej duszy w szczególnym momencie ˗  w pierwszych dniach agresji Imperium na Ukrainę".

Autorka "Pociągu do Imperium" jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie podróżowała po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonała ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedziła wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzyła Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawiała ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szukała odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Podróżując śladami Ryszarda Kapuścińskiego, odwiedziła również dawne sowieckie republiki, które dziś są niezależnymi państwami: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Naddniestrze, a także Ukrainę i Białoruś. W styczniu 2023 została zatrzymana na granicy i otrzymała 20-letni zakaz wjazdu na teren Białorusi, który został wydany przez władze Rosji.

Maja Wolny będzie gościem Mediateki w Młynach przy ul. Kościuszki 77. Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu