19. BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL
Muzyka i taniec

19. BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL

  • Wydarzenie archiwalne: 03.11.2021
Miejsce:
Kinoteatr AdriaBydgoszcz, Toruńska 30

19 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL od 24 października do 3 listopada w Bydgoszczy.


Program realizowany w 8 blokach tematycznych:


-       IMPRESJE JAZZOWE


-       BITWA JAZZOWA


-       MŁODZI NA START


-       ZADUSZKI JAZZOWE


-       POLSKIE IKONY JAZZU


-       ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD


-       JAM SESSION


-       SZTUKI WIZUALNE


6 krajów: Meksyk, USA, Korea, Włochy, Francja, Polska


7 koncertów


74 artystów


7 artystów międzynarodowych19 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL od 24 października do 3 listopada w Bydgoszczy


24.10.2021 – Kinoteatr Adria


KLASYKA I JAZZ


IMPRESSIONS OF BACH


Eljazz Big – Band i Orkiestra Kameralna


29.10.2021 – Centrum Artystyczne Eljazz


BITWA JAZZOWA


Bibobit / Kikimora


01.11.2021 - Kinoteatr Adria


ZADUSZKI JAZZOWE


POLSKIE IKONY JAZZU


Ewa Bem i Eljazz Big – Band


Krzysztof Kobyliński i Eric Truffaz


03.11.2021 - Kinoteatr Adria


ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD


Chiara Pancaldi & Darryl Hall


Antonio Sanchez Band


Opis szczegółowy


24.10.2021 ADRIA, godz. 18.00


KLASYKA I JAZZ


Eljazz Big – Band i Orkiestra Kameralna


 

 

Jan Sebastian Bach - wybitny  kompozytor i organista jest źródłem inspiracji dla wielu


artystów.  Jego utwory wykonywane były przez orkiestry symfoniczne i kameralne , chóry, zespoły jazzowe , rockowe,  również przez niezliczone ilości solistów. W roku 2020 przypadała 270. rocznica śmierci kompozytora.   Dla upamiętnienia dorobku artystycznego wybitnego twórcy, Eljazz Big Band i orkiestra kameralna zagrają koncert, na którym usłyszymy najbardziej znane utwory Bacha, wśród nich znajdą się m.in.: Toccata, Ach Mein Sinn, Preludium c-moll,  Aria na Strunie G,  Bourree. Będzie to jednak koncert  na którym kompozycje Bacha zabrzmią zupełnie inaczej za sprawą wyjątkowych aranżacji. Wśród aranżerów  pojawiają się nazwiska kojarzone przede wszystkim z muzyką jazzową: Jacek Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Paweł Tomaszewski, Adam Lemańczyk i inni. Inspiracja muzyką Bacha jak się okazuje nie ma granic, a zetknięcie się z nią z jednej strony  jest wielkim wyzwaniem, a z drugiej  daje ogromne możliwości interpretacji.


29.10.2021 Eljazz, godz. 20.00


BITWA JAZZOWA


Poznań / Bydgoszcz


Bibobit - Poznań


- Daniel Moszczyński


- Bartek Pietsch


- Zdzisław Babiarski


- Jan Adamczewski


- Waldemar Franczyk


- Patrycjusz Gruszecki


Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch - duet producencki, który inspiruje i jednoczy jazz, elektronika oraz hip-hop. To zespół, którego nie da się opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe.
"Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Bo w Bibobicie

każdy jest trochę z innego świata.


Kikimora - Bydgoszcz


- Emilia Hamerlik


- Jacek Mielcarek


- Kuba Mielcarek


- Mikołaj Wienke


- Mateusz Krawczyk


- Maciej Drapiński


- Bartłomiej Wanecki


Bydgoski zespół przedstawi swój program autorski, który łączy muzykę jazzową z muzyką folk i ludową , uzyskując w ten sposób bogactwo brzmienia i ciekawe rozwiązania formy muzycznej.


01.11.2021 ADRIA, godz. 19.00


ZADUSZKI JAZZOWE


- Krzysztof Kobyliński


- Eric Truffaz


Krzysztof Kobyliński i Erik Truffaz  w czasie koncertu, zaproszą publiczność  do świata


o niebywałej poetyce i melodii, pełnego zaangażowania, spokoju. Głęboko brzmiące akordy


fortepianu Krzysztofa Kobylińskiego są wręcz idealnie wpasowane klimat dźwiękowy trąbki Erika Truffaz'a.


Erik Truffaz, francuski wirtuoz, zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych i postrzega się go jako następcę Milesa Davisa. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na jego artystyczną różnorodność, ale przede wszystkim wybitne wyczucie dźwięków.


ZADUSZKI JAZZOWE


POLSKIE IKONY JAZZU


Ewa Bem


i Eljazz Big – Band


Niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna


charyzma i autentyczność. Wspaniała


wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji.


Należy do grona najwybitniejszych polskich piosenkarek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu.


Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej  na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej min. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem" Wróblewskim , Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej. Niewątpliwym atutem programów  Ewy Bem jest różnorodność  jej repertuaru. Począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych polskich artystów takich jak Andrzej Zaucha, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Zespołu Skaldowie, zespołu Czerwone Gitary, po utwory o typowo jazzowym brzmieniu.


03.11.2021 ADRIA, godz. 19.00


ŚWIATOWE KONCERTY  GWIAZD


Antonio Sanchez Band


- Antonio Sanchez


- Thana Alexa


- Big Yuki


- Lex Sadler


Antonio Sánchez to amerykańsko-meksykańska perkusista jazzowy i kompozytor najbardziej znany ze współpracy z gitarzystą jazzowym Patem Metheny , a jako kompozytor muzyki filmowej z roku 2014 Birdman , co przyniosło mu nominację do Złotego Globu za najlepszą muzykę  i nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową.


W 2007 roku Sánchez nagrał z muzykami takimi jak: Pat Metheny , Chick Corea , Chris Potter, David Sánchez i Scott Colley  swój pierwszy solowy album , Migration. Sánchez powiedział o albumie: "Nie chciałem, żeby ludzie mówili, że to album perkusisty ... Chciałem, żeby był to album, który mógłby pochodzić od każdego instrumentalisty. Myślałem o muzyce, a nie o ilości solówek, które dostałem. Chciałem, aby muzyka była bardzo melodyjna i przystępna, z dużą ilością naprawdę dobrej gry ".


W 2010 roku Sánchez wydał swój drugi solowy album Live in New York w Jazz Standard .


W 2013 roku ukazał się jego trzeci solowy album. New Life , który zawiera osiem  oryginalnych kompozycji z udziałem Thana Alexa, Davida Binneya, Donny'ego McCaslina Johna Escreeta i Matta Brewera.  W 2014 r Sánchez skomponował muzykę filmową do filmu Birdman , co przyniosło mu nominację do Golden Globe Award za najlepszą muzykę , Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za najlepszą muzykę i innych nominacji; zdobył nagrodę Critics 'Choice Movie Award za najlepszą ścieżkę dźwiękową.


Album Sáncheza z 2017 roku, Bad Hombre, przyniósł mu nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy współczesny album instrumentalny.


Sánchez kontynuował współpracę z zespołem Pat Metheny w 2019 roku, kiedy dużo koncertowali i wydali album z nowym materiałem w 2020 roku zatytułowany From This Place.


Na bydgoskim festiwalu Antonio Sánchez wystąpi z muzykami takimi jak: Thana Alexa Big Yuki i Lex Sadler.


ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD


Chiara Pancaldi & Darryl Hall


Włoska piosenkarka jazzowa i autorka tekstów Chiara Pancaldi z „dźwiękiem światła jak powietrze i pięknym frazowaniem" (Jazzwise Magazine) „nigdy nie przestaje ekscytować lub imponować" (magazyn Jazztime). Jej drugi album I WALK A LITTLE FASTER, z Cyrusem Chestnutem na fortepianie, Johnem Webberem na basie i Joe Farnsworthem na perkusji, został nagrodzony jako Najlepszy Wokalny Album Jazzowy 2015 przez Jazz Critique Magazine. W swoim nowym projekcie SONGS DON'T GROW OLD AONE poszukuje nowego brzmienia, które czerpie inspiracje ze współczesnego jazzu i muzyki brazylijskiej.


Repertuar Chiary Pancaldi i kontrabasisty Darrryl Hall osadzony jest w stylistyce  standardów jazzowych, wzbogaconych o rytmy brazylijskie z elementami folkowymi. Utwory zostały przearanżowane i eksplorowane ze świeżością i silnym nastawieniem na improwizację


i fantazję muzyczną.Źródło: Centrum Artystyczne ELJAZZ

Centrum Artystyczne ELJAZZ

ul. Kręta 3
85-117 Bydgoszcz
tel.:52 322 15 74