16. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

16. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 03.07.2022
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Informacje organizatora:

Podczas 16. edycji Festiwalu wystąpi dziewięciu bardzo dobrych wykonawców. Marka Festiwalu zobowiązuje nas do tego, by wszyscy wykonawcy nieśli za sobą wysoki poziom artystyczny, bowiem ranga imprezy w naszym kraju i nie tylko, jest już bardzo wysoka. W tym celu chcemy zaprosić polskie zespoły, które poza granicami naszego kraju odnoszą coraz większe sukcesy, a w naszym kraju są już bardzo uznane. Ich koncerty elektryzują publiczność. Dodatkowo w roli Gości Specjalnych Festiwalu zaprosiliśmy dwa zespoły z zagranicy.

Generalnie, przy doborze zespołów posługiwać się będziemy sprawdzonym kluczem z poprzednich edycji, polegającym na zapewnieniu publiczności jak największej rozpiętości stylistycznej. Wiemy, że właśnie taka formuła bardzo podobała się dotąd naszej publiczności.

2 lipca 2022 r. – Boisko sportowe w Gniewkowie, ul. Toruńska 40

Distant Dream (Gdańsk)

Gallileous (Wodzisław Śląski)

Karfagen (Ukraina)

Leap Day (Holandia)

 

3 lipca 2022 r. – Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu, 

Starless (Toruń)

Origin Of Escape (Jastrzębie-Zdrój)

Pinn Dropp (Warszawa)

Hellhaven (Myślenice)

Light Entanglement Machine (Kraków)

Jeśli chodzi o przedsięwzięcia wspierające, to kilka nich jest już bardzo dobrze znanych naszym widzom. Jedno jest zupełnie nowe. Oto one:

- CEGIEŁKO-LOTERIA FANTOWA (ZBIÓRKA PUBLICZNA). Od lat jeden z głównych punktów Festiwalu. Uczestnicy imprezy mogą w zabawie wygrać wiele atrakcyjnych gadżetów, wydawnictw muzycznych, pamiątkowych koszulek t-shirt i innych nagród podarowanych przez naszych darczyńców, przyjaciół i sponsorów. Loteria zawsze cieszyła się wielkim powodzeniem. Dla wielu uczestników imprezy, wzięcie w niej udziału to niemal punkt honorowy.

- WRĘCZENIE NAGRODY IM. ROBERTA "RORO" ROSZAKA (XI EDYCJA). Od kilkunastu już lat bardzo ważna tradycja festiwalu, polegająca na uhonorowaniu najciekawszego, polskiego wydawnictwa z gatunku rocka progresywnego, jakie zostało wydane w minionym roku. Zwycięzca plebiscytu zostaje wybrany w wewnętrznym głosowaniu Członków Stowarzyszenia PROGRES. Podczas imprezy zwycięski wykonawca otrzymuje na scenie pamiątkowe trofeum. Dodać należy, że Nagroda im. Roberta "Ro-Ro" Roszaka to dziś bardzo poważane wyróżnienie w polskim środowisku rocka progresywnego.

WRĘCZENIE WYRÓŻNIEŃ W 1. PLEBISCYCIE IM. PIOTA “GRUDNIA” GRUDZIŃSKIEGO. Wspaniałego muzyka, który tak przedwcześnie nas opuścił kilka lat temu. Piotr cały czas jest w naszych sercach i chcemy właśnie w taki sposób kultywować pamięć o nim. Uważamy, że tego typu inicjatywy są najlepszymi pomnikami dla wielkich osobowości. To dlatego także nasz Festiwal nosi imię Tomasza Beksińskiego, a corocznie przyznawane wyróżnienie za najlepsze polskie wydawnictwo muzyczne z gatunku rocka progresywnego nosi imię Roberta „Ro-Ro” Roszaka. Wyróżnienia w Plebiscycie im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego chcemy przyznać w następujących kategoriach:

  • Gitarzysta/ka

  • Klawiszowiec/czyni

  • Basista/ka

  • Perkusista/ka

  • Wokalista/ka

  • Specjalne wyróżnienie (np. muzyk grający na innym instrumencie, debiut, talent, specjalne zasługi, fotograf, masmedia: radio, portal, wydawnictwo itp.) – przy tej kategorii możliwości jest sporo, ale też można zagłosować tylko na jednego kandydata/kę

  • Zespół


- KIERMASZ PŁYTOWY. Rodzaj giełdy, w której udział zwykle biorą czołowi wydawcy płyt z Polski, z Europy, wykonawcy a także pasjonaci w postaci kolekcjonerów oraz poszukiwaczy muzycznych perełek, których co roku bardzo wiele pojawia się w ofercie wystawców. Giełda to bardzo ważny punkt imprezy, który niemal elektryzuje fanów tego typu muzyki, a dla ciekawskich, przypadkowych uczestników bywa bodźcem do poznania nowej muzyki!

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu