Spotkanie z menonitami w Olenderskim Parku Etnograficznym
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Spotkanie z menonitami w Olenderskim Parku Etnograficznym

  • Wydarzenie archiwalne: 14.07.2024
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
14 lipca (niedziela), w godz. 17.00-19.00 odbędzie się kolejne “Spotkanie z menonitami: Z Małej Nieszawki w wielki świat”.
Podczas drugiego wydarzenia z cyklu „Spotkania z menonitami”, zorganizowanego z okazji obchodów 150. rocznicy migracji menonitów z Europy do Ameryki, uroczyście otworzymy wystawę „Z Małej Nieszawki w wielki świat. Wilhelm Ewert i migracja menonitów do Ameryki”. Jej autor, dr Michał Targowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przybliży nam postać niezwykłego lidera i organizatora wielkiej emigracji.
Ale to nie koniec atrakcji! Goście, którzy wezmą udział w naszym wydarzeniu będą mieli niecodzienną okazję do spotkania i rozmowy z potomkami osadników olenderskich, którzy przybyli w XVII wieku do Wielkiej i Małej Nieszawki, gdzie stworzyli społeczność zajmującą się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Przedstawiciel grupy, prof. Mark Jantzen z Bethel College w Kansas, opowie o migracji menonitów pokazując jej historyczne i społeczne znaczenie. Uczestnicy będą mogli zwiedzić nasz skansen oraz spróbować charakterystycznego menonickiego przysmaku – „zwiebacków” z powidłami śliwkowymi.
 
Wstęp wolny!
 

Partnerem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

www.kujawsko-pomorskie

https://www.facebook.com/WojewodztwoKujawskoPomorskie/

Impreza dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Wielka Nieszawka.Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu