
Szukamy instytucji partnerskich do projektu „Budowniczki na Kujawach i Pomorzu”
Jeśli chcecie, żeby w Waszej miejscowości był realizowany projekt „Budowniczki na Kujawach i Pomorzu”, zapraszamy do współpracy. Partnerem projektu może zostać ośrodek kultury z miejscowości do 15 tysięcy mieszkańców – szukamy 14 takich instytucji.
O projekcie:
„Jeśli nie znamy historii kobiet, to nie znamy połowy historii” – ta myśl jest punktem wyjścia do projektu „Budowniczki na Kujawach i Pomorzu”. Chcemy ukazać, jak wielki wpływ miały liderki – kobiety z małych miejscowości regionu na budowanie lokalnych społeczności.
Odwiedzając partnerskie ośrodki kultury ze spektaklem, warsztatami i wystawą pokażemy wpływ działalności kobiet na rozwój kultury, edukacji, spraw społecznych. Pragniemy zainspirować mieszkańców oraz partnerskie instytucje do zbierania i upamiętniania lokalnych „herstorii”, czyli opowieści o kobietach oraz pokazujących wydarzenia z perspektywy kobiet.
Na czym polega partnerstwo w projekcie?
Co oferuje WOAK?
- Przyjeżdżamy ze spektaklem „Budowniczki” w reżyserii Pawła Paszty, przeznaczonym dla młodzieży, dorosłych i seniorów, w wyznaczonym terminie (od maja do listopada 2025 roku). Spektakl stanowi źródło wiedzy oraz inspirację do refleksji nad rolą kobiet w budowaniu wspólnot i dziedzictwa kulturowego regionu.
- Bezpośrednio po spektaklu prowadzimy warsztaty edukacyjne, które zaangażują widzów w odkrywanie i dokumentowanie lokalnych historii o kobietach.
- Równocześnie prezentujemy wystawę „Transfer” autorstwa Pauli Rudź i Piotra Nykowskiego, która ukazuje historie kobiet kształtujących społeczności województwa kujawsko-pomorskiego. Poprzez wywiady, fotografie i wspomnienia, wystawa przedstawia ich odwagę, determinację i codzienny heroizm.
- Przygotowujemy pakiet promocyjny wydarzenia, który obejmuje plakaty, ulotki oraz program, a także gotowe propozycje postów, zdjęć, grafik i innych materiałów do publikacji na stronie internetowej instytucji oraz profilach na platformach społecznościowych (Facebook i Instagram).
Co zapewnia Partner?
- Wy zapewniacie odpowiednią przestrzeń zgodnie z warunkami technicznymi.
- Podejmujecie działania promujące wydarzenie, takie jak: rozwieszanie plakatów, tworzenie postów promujących spektakl na platformach społecznościowych oraz prowadzenie kampanii marketingowych, aby zapewnić mu odpowiednią widoczność i frekwencję.
- Pomagacie nam w dokumentowaniu herstorii kobiet z Waszej miejscowości i przekazujecie nam materiały do cyfrowego archiwum.
Spotykamy się na spotkaniu podsumowującym w siedzibie WOAK-u
w Toruniu przy ulicy T. Kościuszki 75-77
w dniu 9 grudnia 2025 roku
Pokaż na mapie
Udział w projekcie jest dla Was bezpłatny.
Jak się zgłosić?
- Upewnij się, że Wasza instytucja spełnia warunki techniczne wymagane do grania spektaklu. Sprawdź opis spektaklu i warunków technicznych.
- Upewnij się, że Wasza instytucja posiada przestrzeń do rozstawienia wystawy “Transfer”. Sprawdź opis wystawy i warunków technicznych.
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 12 maja 2025 roku włącznie
Kryteria wyboru:
- Pierwszeństwo w wyborze mają instytucje kultury, których odległość od najbliższego teatru instytucjonalnego jest największa.
- W przypadku większej liczby zgłoszeń w jednej gminie, zorganizowany może zostać tylko jeden pokaz. W związku z tym, instytucje mogą zostać połączone w jedno partnerstwo, aby wspólnie zorganizować wydarzenie.
O wynikach naboru poinformujemy wszystkie zgłoszone instytucje do 25 maja 2025 roku włącznie.
Dodatkowe informacje:
Czas trwania wydarzenia:
spektakl – około 1 godziny,
warsztaty – około 1 godzina,
wystawa – od 1 do 14 dni (zgodnie z indywidualnymi ustaleniami).
W razie pytań, prosimy o kontakt z:
Anna Weistock-Mentel, Specjalistka ds. projektów WOAK
E-mail: ania@woak.pl
Telefon: 603 773 743
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu