Nowy album „Bydgoszcz nad wodą” juz w sprzedaży
Od autorów:
Album został podzielony na pięć tematycznych części zawierających fotografie i pocztówki wykonane od końca XIX stulecia po dzień dzisiejszy. Zdjęcia ułożono pod względem topograficznym, zaczynając od Kanału Bydgoskiego, poprzez Brdę i centrum miasta,
a kończąc na Brdyujściu i Wiśle. W pierwszej części pokazano piękne widoki miasta, na których uwieczniono nadrzeczną zabudowę Bydgoszczy. Uwagę zwracają zdjęcia wykonane z lotu ptaka. Oprócz miasta nad Brdą zamieszczone są również panoramy Fordonu, który do Bydgoszczy dołączony został w latach 70. XX wieku. Dalej znajdują się fotografie, na których zaprezentowano środki transportu wodnego, takie jak: barki, holowniki i statki wycieczkowe, oraz pracę w porcie. Przekładając kolejne karty albumu, widzimy dawne i obecne mosty. Wpisują się one wspaniale w krajobraz miasta. Ważnym tematem poruszanym w publikacji jest przemysł związany z wodą. Stąd w jej czwartej części widnieją zdjęcia byłych i współczesnych zakładów produkcyjnych i magazynów. Większość poprzemysłowych obiektów spełnia już dzisiaj inne funkcje, m.in. kulturalno-turystyczne. Ostatnia część albumu dotyczy życia codziennego mieszkańców. Czas wolny spędzany nad wodą absorbuje zarówno młodszych, jak i starszych bydgoszczan. Ludzie spoglądający na nas z tych fotografii tryskają energią, są uśmiechnięci. Bo któż z nas nie lubi podróżować po rzece, kąpać się, uprawiać sportów wodnych czy choćby wypić kawę w pobliżu wody.
Książka jest wynikiem współpracy osób związanych z bydgoskim Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Lwia część archiwalnych fotografii i pocztówek zamieszczonych w publikacji pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ponadto album wzbogacają materiały udostępnione przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu i Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego. Wiele z prezentowanych w tym wydawnictwie fotografii nie było wcześniej publikowanych. Z kolei autorem współczesnych zdjęć jest uznany fotografik, a zarazem pracownik bydgoskiego muzeum, Wojciech Woźniak. Ujęcia, które zaproponował, nie nawiązują do archiwalnych przedstawień miasta, takich jakie dobrze znamy, jest to bowiem zupełnie nowa, świeża perspektywa.
Chcielibyśmy, aby nasza publikacja stała się inspiracją do odkrywania piękna i ogromnego potencjału wodnej Bydgoszczy. Niech oglądanie tych wyjątkowych fotografii sprawi Państwu dużo przyjemności. Opowieść znad Brdy, Kanału Bydgoskiego i Wisły czas zacząć!
Anna Nadolska, Karol Kantorski, Wojciech Woźniak
Album można nabyć w kasie Spichrzy nad Brdą, ul. Grodzka 7-11 i już niebawem w sklepie internetowym.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy