
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży
Biblioteka prowadzi przede wszystkim działania skierowane na upowszechnianie czytelnictwa, pełni jednak nie tylko rolę wypożyczalni i czytelni, ale również integruje środowisko, skupiając wokół siebie grono wrażliwych odbiorców kultury. Organizuje różne formy edukacji kulturalnej i oświatowej. Organizuje wydarzenia – spotkania i odczyty, wystawy, prowadzi działalność instrukcyjno-metodyczną i szkoleniową. Prowadzi również działalność wydawniczą – redaguje i wydaje miesięcznik „Głos Chełmżyński” mówiący o wydarzeniach społecznych i kulturalnych miasta oraz publikuje opracowania związane z dziejami miasta. Jako placówka kulturalna, edukacyjna i informacyjna pełni ważną funkcję w mieście. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży mieści się w jednej z kamienic Rynku chełmżyńskiego. W budynku swoją siedzibę mają również Punkt Informacji Turystycznej oraz Towarzystwo Przyjaciół Chełmży. W strukturze biblioteki funkcjonuje Miejska Izba Muzealna, która gromadzi i udostępnia zbiory związane z historią Chełmży, do najcenniejszych należą kroniki, pochodzące z lat międzywojennych.
Biblioteka posiada jedną filię dla dzieci i młodzieży zlokalizowaną w budynku współdzielonym m.in. z Chełmżyńskim Ośrodkiem Kultury przy ul. Bydgoskiej 7 w Chełmży.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa działa tu od 1946 roku. Jest dla społeczności lokalnej podstawową instytucją kultury. Placówka w okresie minionych lat podlegała wielu transformacjom, związanym głównie z przekształceniami administracyjnymi. Biblioteka powoli, ale systematycznie rozwijała się, poszerzała również swoje włości. Dziś jest wyłącznym posiadaczem zabytkowego gmachu przy Rynku 4. W 1996 roku ważnym wydarzeniem w dziejach biblioteki były obchody 50-lecia powstania placówki oraz nadanie jej imienia. Jako patrona Biblioteki przyjęto Juliana Prejsa, (pseudonim Sjerp Polaczek - 1820-1904), polskiego wydawcę, dziennikarza i literata ludowego. Na frontonie bibliotecznego gmachu wmurowano granitową tablicę informującą o bibliotece i jej patronie. Sześćdziesięcioletnia działalność oraz zaangażowanie wielu pokoleń bibliotekarzy w pracę i w życie środowiska spowodowało, że biblioteka zmieniła się w centrum kultury i informacji. Decyzją Rady Miasta w 1998 roku w struktury Miejskiej i Rejonowej Biblioteki Publicznej włączono Chełmżyński Ośrodek Kultury. W wyniku ostatniej reformy administracyjnej kraju w 1999 roku Miejska i Rejonowa Biblioteka Publiczna, po podpisaniu porozumienia przez Władze Miasta Chełmży i Starostwo Powiatowe w Toruniu, zmieniła nazwę na Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Zasięgiem działania objęła 9 gmin (w tym 30 bibliotek): miasto Chełmża, gminy: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.
Chełmża to 16 tysięczne miasteczko położone w powiecie toruńskim na Pojezierzu Chełmińskim nad Jeziorem Chełmżyńskim w województwie Kujawsko-Pomorskim. Jedną z głównych atrakcji turystycznych w Chełmży jest prawie 300 ha Jezioro Chełmżyńskie położone w samym centrum miasta.
Dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Prejsa w Chełmży jest Marcin Seroczyński.
Informacje o obiekcie (50 miejsc)
organizacja wydarzeń
- czytelnia – 50 miejsc, jest miejscem organizacji spotkań autorskich w tym literackich.