Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających w 2004 r. Od początku istnienia prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których atutem jest żywa lekcja historii w niecodziennym otoczeniu zabytkowego gotyckiego kościoła. Swój profil Muzeum czerpie z bogatej historii XVIII-wiecznej papierni w Lubiczu i Pruskiej Łące oraz XIX-wiecznej historii drukarstwa toruńskiego. W 2006 r. powołana została Fundacja Świątynia Sztuki, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszego regionu w szczególności pomoc Muzeum w funkcjonowaniu i gromadzeniu zbiorów. Poza warsztatami Muzeum proponuje również: 

  • Parkowe otoczenie Muzeum – Park Liter Odpoczynek w pięknym parkowym otoczeniu naszego Muzeum, w którym można odnaleźć stare maszyny papiernicze i drukarskie. Warto również pospacerować i poszukać ukrytych w zieleni parkowej – rzeźb literek.
  • Mini Galeria Sztuki W 2019 roku po gruntownej renowacji udało się stworzyć w wieży muzealnej, mini galerię prezentującą sztukę polską i międzynarodową. W cyklach „Wykładowcy” i „Dyplomy”, współpracujemy z Uczelniami Artystycznymi, prezentując najnowsze trendy w sztuce współczesnej.
  • Galeria na słupie Prezentacja street artu i sztuki plakatu dla szerszej publiczności.
  • Mobilna Drukarnia Wystawa „Drukarnia podziemna Solidarności” to niezwykły projekt mobilny. Przeniesiona 1:1 w dwóch niewielkich kontenerach, prawdziwa podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności, której nigdy nie udało się namierzyć i zlikwidować peerelowskim służbom bezpieczeństwa. W latach osiemdziesiątych ukryta w prywatnym domu w toruńskiej dzielnicy Wrzosy, z której wychodziły ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. Na początku czerwca tego roku można było ją oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a obecnie można ją oglądać w Grębocinie. Projekt zrealizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
  • Sklepik muzealny Muzeum oferuje stacjonarny sklepik w którym znaleźć można wspaniały asortyment ręcznie wykonanych pamiątek z czerpanego papieru i papieru marmurkowego. Ręcznie szyte notesy o różnych kształtach i wymiarach, karty papieru czerpanego, magnesy, limitowane kubki i torby z nadrukiem oraz materiały i akcesoria piśmiennicze. Od kilku lat mamy w swojej ofercie także znaczek turystyczny nr 302 z wygrawerowanym wizerunkiem muzeum. Znaczek to okrągły, drewniany krążek, który jest świetną zabawą i pamiątką a jednocześnie potwierdzeniem pobytu w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka, każdy numer przypisany jest do konkretnego miejsca. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej. Więcej o znaczku turystycznym tutaj
  • Geocaching Jeśli lubisz gry terenowe i aktywność, nie boisz się wyzwań, spróbuj odnaleźć skrytkę Geocaching na terenie naszego muzeum. Nie będzie to proste, ale na pewno satysfakcjonujące.
informacje pochodzą ze strony www muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Szkolna 31
87-122 Grębocin
tel.: 566 749 200