
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających w 2004 r. Od początku istnienia prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których atutem jest żywa lekcja historii w niecodziennym otoczeniu zabytkowego gotyckiego kościoła. Swój profil Muzeum czerpie z bogatej historii XVIII-wiecznej papierni w Lubiczu i Pruskiej Łące oraz XIX-wiecznej historii drukarstwa toruńskiego. W 2006 r. powołana została Fundacja Świątynia Sztuki, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszego regionu w szczególności pomoc Muzeum w funkcjonowaniu i gromadzeniu zbiorów. Poza warsztatami Muzeum proponuje również:
- Parkowe otoczenie Muzeum – Park Liter Odpoczynek w pięknym parkowym otoczeniu naszego Muzeum, w którym można odnaleźć stare maszyny papiernicze i drukarskie. Warto również pospacerować i poszukać ukrytych w zieleni parkowej – rzeźb literek.
- Mini Galeria Sztuki W 2019 roku po gruntownej renowacji udało się stworzyć w wieży muzealnej, mini galerię prezentującą sztukę polską i międzynarodową. W cyklach „Wykładowcy” i „Dyplomy”, współpracujemy z Uczelniami Artystycznymi, prezentując najnowsze trendy w sztuce współczesnej.
- Galeria na słupie Prezentacja street artu i sztuki plakatu dla szerszej publiczności.
- Mobilna Drukarnia Wystawa „Drukarnia podziemna Solidarności” to niezwykły projekt mobilny. Przeniesiona 1:1 w dwóch niewielkich kontenerach, prawdziwa podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności, której nigdy nie udało się namierzyć i zlikwidować peerelowskim służbom bezpieczeństwa. W latach osiemdziesiątych ukryta w prywatnym domu w toruńskiej dzielnicy Wrzosy, z której wychodziły ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. Na początku czerwca tego roku można było ją oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a obecnie można ją oglądać w Grębocinie. Projekt zrealizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Sklepik muzealny Muzeum oferuje stacjonarny sklepik w którym znaleźć można wspaniały asortyment ręcznie wykonanych pamiątek z czerpanego papieru i papieru marmurkowego. Ręcznie szyte notesy o różnych kształtach i wymiarach, karty papieru czerpanego, magnesy, limitowane kubki i torby z nadrukiem oraz materiały i akcesoria piśmiennicze. Od kilku lat mamy w swojej ofercie także znaczek turystyczny nr 302 z wygrawerowanym wizerunkiem muzeum. Znaczek to okrągły, drewniany krążek, który jest świetną zabawą i pamiątką a jednocześnie potwierdzeniem pobytu w miejscu atrakcyjnym turystycznie. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka, każdy numer przypisany jest do konkretnego miejsca. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej. Więcej o znaczku turystycznym tutaj
- Geocaching Jeśli lubisz gry terenowe i aktywność, nie boisz się wyzwań, spróbuj odnaleźć skrytkę Geocaching na terenie naszego muzeum. Nie będzie to proste, ale na pewno satysfakcjonujące.
Grębocin położony jest nad Strugą Toruńską (prawym dopływem Wisły), przy granicy z Toruniem. We wsi zachował się kościół gotycki z przełomu XIII/XIV wieku, pierwotnie pw. św. Barbary, z wieżą dobudowaną około połowy XIV wieku, przebudowany w 1687 r. W latach 1565–1945 ewangelicki, w XVII miejsce sporów na tle wyznaniowym, w latach 20. XX w. pozbawiony funkcji sakralnej, po wojnie popadł w ruinę. W roku 1930 został wpisany do rejestru zabytków, jako obiekt klasy zerowej. Od 1998 roku został sprzedany jako obiekt ruina do generalnego remontu. Obecnie siedziba prywatnego Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa oraz Fundacji Świątynia Sztuki, założonych przez Agatę i Dariusza Suboczów.
informacje pochodzą ze strony www muzeum