Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
Film  /  Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne  /  kino  /   ośrodek kultury / dom kultury

Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim

Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim prowadzi na co dzień szereg kół zainteresowań rozwijających pasję dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. W placówce działają zespoły muzyczno-wokalne, koło plastyczne i fotograficzne. Poza codziennymi zajęciami warsztatowymi MCK od lat organizuje i współorganizuje wydarzenia. W obiekcie działa również kino.


Instytucja została oddana do użytku 21 maja 1961 roku jako Powiatowy Dom Kultury. Obiekt był wówczas najnowocześniejszą placówką w mieście. Zachwycać mogły nowocześnie urządzone sale, liczne koła zainteresowań, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, sala kinowa z ekranem panoramicznym czy elegancko urządzona kawiarnia z otwieranym w sezonie wiosenno-letnim, tarasem wypoczynkowym z malowniczy widokiem na park. Ciekawostką jest Powiatowa Kronika Filmowa, realizowana przez filmowców amatorów i montowana w profesjonalnych studiach telewizyjnych. W kolejnej dekadzie pojawiły się zmiany organizacyjne, którym towarzyszyła także zmiana nazwy placówki. W związku z reformą administracyjną z 1976 roku, która zniosła powiaty, dotychczasowy Powiatowy Dom Kultury został przemianowany na Aleksandrowski Dom Kultury. Na progu XXI wieku placówka straciła bardzo ważny atut, świadczący o jej atrakcyjności. W związku z brakiem bieżących konserwacji, wyłączono z użytkowania salę widowiskową, co poskutkowało także zamknięciem kina.

W siedzibie instytucji znajduje się sala widowiskowo-kinowa. Sala, po 16 latach nieużywania, została ponownie uruchomiona 8 marca 2023 dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Gruntowny remont, który objął również inne przestrzenie oraz docieplenie budynku wyniósł łącznie ponad 3,5 mln złotych, z czego ponad 2,5 mln złotych stanowiła dotacja ze środków marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dyrektorką Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim jest  Dorota Ciesielska.

Sztandarowe wydarzenia, kojarzone z Miejskim Centrum Kultury to "Przegląd Kolęd", "Kulturalne Przesilenie", Przegląd Ruchu Seniora "O Zegar Czasu".

Informacje o obiekcie (190 miejsc)

organizacja wydarzeń

  • Sala widowiskowo-kinowa / 190 miejsc (parter+balkon)
    W siedzibie instytucji znajduje się sala widowiskowo-kinowa w której odbywają się wydarzenia kulturalne oraz regularne projekcje filmów. Na parterze przestrzeni znajduje się 140 foteli + 10 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Na balkonie jest 50 siedzeń.

Powiązane wydarzenia

16
marca (sobota), godz. 17:00

ELENI - koncert

Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim

ul. Parkowa 3
87-700 Aleksandrów Kujawski
tel.: 54 281 85 27