Centrum Kultury Katolickiej WIATRAK
interdyscyplinarne  /   ośrodek kultury / dom kultury

Centrum Kultury Katolickiej WIATRAK

Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej i był przyparafialną niepubliczną placówką oświatową. Od 2003 roku działalność „Wiatraka” rozszerzyła się o fundację i została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Ideą powstania „Wiatraka” było stworzenie miejsca przyjaznego ludziom, pozwalającego im się rozwijać i odkrywać w sobie dobro. Z inicjatywą zbudowania przestrzeni rozwoju człowieka wyszli młodzi ludzie z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” wraz ze śp. Ks. prałatem Zygmuntem Trybowskim na czele. Do budowy Centrum zgromadzonych wokół fundacji ludzi zainspirowało spotkanie z Ojcem Świętym podczas światowych dni młodzieży w 2000 roku. Aby upamiętnić to wydarzenie budynek nazwano Domem Jubileuszowym. Został on zaprojektowany według personalistycznej koncepcji człowieka głoszonej przez św. Jana Pawła II – każda kondygnacja odpowiada innej sferze rozwoju osoby ludzkiej: duchowej, intelektualnej, psychicznej i fizycznej. Jest to jedyny taki Dom w Polsce i na świecie, gdzie jest realizowana koncepcja naszego Przewodnika św. Jana Pawła II. Propozycje „Wiatraka” kierowane są do osób w różnym wieku. Działalność „Wiatraka” podzielić można na pięć głównych segmentów: edukację, kulturę, integrację społeczną, poradnię, współpracę międzynarodową.

Centrum prowadzone przez Fundację Wiatrak. Jej głównym celem jest: krzewienie i podtrzymywanie wartości związanych z kulturą polską, promowanie i propagowanie wartości wychowawczych,
działalność prorodzinna, charytatywna i sportowo-rekreacyjna, podnoszenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska i opieki zdrowotnej.

 

Centrum Kultury Katolickiej WIATRAK

ul. Bołtucia 7
85-796 Bydgoszcz
tel.: 52 323 48 24