Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki
interdyscyplinarne  /   ośrodek kultury / dom kultury

Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki

Przy trasie nr 80 z Bydgoszczy do Torunia, w miejscowości Górsk (10 km od Torunia), na brzegu lasu, w 2000 roku ustawiono monumentalny Pomnik-Krzyż. To tutaj 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB porwali ks. Jerzego Popiełuszkę wracającego z posługi duszpasterskiej z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Pobili go dotkliwie, wrzucili do bagażnika i odjechali w stronę Torunia. Skrępowane sznurami i obciążone kamieniami zwłoki wrzucili do Wisły na tamie we Włocławku, gdzie Jego ciało leżało do 30 października 1984 roku. W pobliżu tego wymownego pomnika w Górsku (około 2 km obok kościoła) znajduje się żywy pomnik zwany Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki. 17 października 2014 roku został otwarty kompleks muzealno-edukacyjny o nazwie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku z nowoczesnym Muzeum o ks. J. Popiełuszce.

W powstałym obiekcie, z początkiem 2015 roku, rozpoczęła swoją działalność także Fundacja Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, która to współorganizuje występy artystyczne, przeglądy teatralne, projekcje filmowe, prezentacje multimedialne oraz przygotowuje programy edukacyjne, kulturalne, prozdrowotne, sportowe, religijne i historyczne skierowane do szerokiego grona odbiorców. Na chwilę obecną oferujemy parafiom, szkołom, pielgrzymom indywidualnym i grupowym całodniowe wycieczki-pielgrzymki do miejsca porwania ks. Jerzego i kompleksu
Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, w tym Muzeum Multimedialnego ks Jerzego Popiełuszki.

Wizyta w Muzeum i Centrum Edukacji jest bezpłatna lub za dobrowolną ofiarę. Na zwiedzanie Muzeum i Centrum należy zarezerwować ok. 120 minut.

 

Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki

ul. ks. B. Markiewicza 10
87-134 Górsk
tel.:507 932 361