Kryminalny Debiut Roku 2021

Kryminalny Debiut Roku 2021

01.02.2022

W listopadzie w Toruniu zostanie wręczona Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę, której autorem jest Sebastian Mikołajczak. To pierwsza w Polsce nagroda literacka honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Jej przyznanie poprzedzi szereg wydarzeń promujących twórczość krajowych “kryminalistów”. Będą to spotkania autorskie, warsztaty literackie, panele dyskusyjne.  Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny – zostanie przyznana również w następnych latach. Jej fundatorem jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czteroosobowe jury wybierze zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. W skład kapituły wchodzą:

  • RYSZARD ĆWIRLEJ – PRZEWODNICZĄCY JURY
    Jest dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 – 1997 pracował jako reporter w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji „Teleskopu” i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego „Telekurier”. W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z radia w 2015 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Opublikował trzy powieściowe cykle kryminalne o poznańskich szkiełkach: Cykl PRL-owski „milicyjny” i przedwojenny „policyjny” oraz współczesny. Dwukrotny zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a także Kryminalnej Piły i Złotego Pocisku.
  • AGATA KOSS-DYBAŁA – CZŁONKINI JURY
    Dziennikarka od 25 lat związana z Radiem Lublin, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin. Pracowała w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, specjalizując się w audycjach literackich i społecznych. Nagrywała m.in. Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza i Olgę Tokarczuk. Teraz pisze i reżyseruje słuchowiska. Pełni funkcję kierownika Biura Promocji i Projektów; odpowiada m.in. za koncerty i płyty radiowe. Jest inicjatorką i koordynatorem wielu projektów szkoleniowych i promocyjnych finansowanych przez EFS, NBP i Miasto Lublin. Pomysłodawczyni dwóch festiwali literackich: Kryminalnych czwartków w Lublinie i Festiwalu reportażu w Lublinie. Laureatka Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Lublina.
  • KATARZYNA PUZYŃSKA – CZŁONKINI JURY
    Z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega (jak sama mówi: od biegania jest pozytywnie uzależniona) i zajmuje się swoim czworonożnym stadem – psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką i stanowi to bardzo ważną część jej ideologii życiowej. Jest autorką kryminałów, powieści fantasy oraz książek non-fiction. Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji kryminalnych powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Co roku wielbiciele Lipowa spotykają się na Zlotach, gdzie książki Puzyńskiej można przeżyć na żywo! Gmina Zbiczno (gdzie rozgrywa się duża część akcji powieści) przygotowała Ścieżkę Śladami Powieści Puzyńskiej. Można więc zwiedzić miejsca z książek również samodzielnie. „Chąśba” to dopiero pierwsza książka fantasy Puzyńskiej – choć kocha ten gatunek całym sercem. Powieść ta dotyka tematyki starosłowiańskiej, ale nawet w takiej scenerii nie obyło się bez zagadki kryminalnej. Z kolei reportaże Puzyńskiej – „Policjanci. Ulica”, „Policjanci. Bez munduru” i „Policjanci. W boju” przedstawiają służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze. Puzyńska występowała również w programie telewizyjnym „Opowiem Ci o Zbrodni” w charakterze prowadzącej. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki „Policjanci. Ulica” i „Policjanci. Bez munduru” otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii „Policja w literaturze”.
  • RAFAŁ MOCZKODAN – SEKRETARZ JURY
    Nauczyciel akademicki, literaturoznawca, szkoleniowiec. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam również uzyskał stopień doktora i następnie doktora habilitowanego w zakresie literaturoznawstwa (rozprawa poświęcona emigracyjnej krytyce literackiej). Zajmuje się kreatywnością, krytyką literacką oraz zastosowaniem narzędzi ICT w praktyce polonistycznej i copywriterskiej. Od ponad dwudziestu lat prowadzi zajęcia i szkolenia z zakresu kreatywności i innowacyjności, pisania tekstów użytkowych i contentu internetowego, krytyki literackiej. Jest czynnym krytykiem literackim, opublikował m.in. zbiór „Mistrz w czapce czeladnika i inne recenzje” (Toruń 2018).

Autorem statuetki jest Sebastian Mikołajczak. Rzeźbiarz-medalier, ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze Specjalizacji Rzeźba oraz stopień doktora habilitowanego nauk artystycznych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na stanowisku profesora na macierzystej uczelni. Głównym obszarem twórczości jest medalierstwo i projektowanie monet. Realizuje prace dla Narodowego Banku Polskiego i Mennicy Polskiej oraz emitentów zagranicznych: banków, mennic. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej (FIDEM), Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte” w Toruniu. Swoją twórczość prezentował na 7 wystawach indywidualnych, 34 ogólnopolskich i 135 zagranicznych. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Zgodnie z Regulaminem wydawnictwo może zgłosić nie więcej niż 5 powieści. Ma na to czas od 1 lutego do 16 maja 2022 r. Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej: www.ksiaznica.torun.pl

Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej do 9 listopada 2022 r. Spośród nich jury wybierze książkę, która zostanie uhonorowana Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.  Wręczenie nagrody odbędzie się 26 listopada 2022 r. w Toruniu.

Więcej informacji w Regulaminie Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2021 (plik .pdf)

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury. Partner: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patroni: Legimi.plBooklips.plPocisk. Magazyn Literacko-KryminalnyZbrodnia w BiblioteceMaszyna do PisaniaKultura w ZasięguRadio GraTylko Toruń.

 

 



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42