FORMA – Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej

FORMA – Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej

Festiwal FORMA adresowany jest do młodzieży i osób dorosłych, którzy w piosence szukają piękna muzyki i mądrości zawartych w słowach. W swoich konkursowych prezentacjach odwołują się do poetów, autorów tekstów, którzy stanowią kanon polskiej i światowej poezji. Niejednokrotnie prezentują własne teksty i kompozycje. Podczas konkursowych prezentacji wykonawcy, zakwalifikowani do udziału w przedsięwzięciu, mają możliwość zamanifestowania własnej wrażliwości, światopoglądu w najefektowniejszej, bo muzyczno-literackiej formie.

Festiwal składa się z:

  • przesłuchań konkursowych
  • dwóch koncertów
  • koncertu finałowego z udziałem laureatów oraz gwiazdy wieczoru

„Jeżeli prawdą jest, że piosenka jest brylantem historii oraz znakiem i owocem naszych czasów, to chociażby dlatego warto podjąć trud i wysiłek organizacji festiwalu, który jest idealnym, wymarzonym miejscem do propagowania i zagłębiania się w dziedzictwo poetyckie najwybitniejszych mistrzów gatunku. Co ważniejsze udowadnia, że wbrew obiegowej opinii, liryka jest modna i potrzebna do postrzegania świata, pozbawionego języka nienawiści. Kultura słowa, jego mądrość może stanowić pomost wszelkiego porozumienia, tu i teraz. Piosenka zaś staje się nośnikiem przekazu, który niesie za sobą takie wartości jak dobro, piękno człowieka i natury. Zarówno uczestnicy jak i widzowie festiwalu mają rzadko spotykaną okazję usłyszenia piosenek o życiu, miłości i śmierci, ponieważ są ponadczasowo piękne, uniwersalne i po ludzku nam bliskie. Piosenka może zmusić do myślenia. FORMA to swoista " ucieczka" do świata sztuki od często nieciekawej i przykrej rzeczywistości, ma także zwyczajnie w świecie sprawić innym przyjemność, a jednocześnie uczyć się jak kochać, współczuć, jak szukać szczerej relacji, sensu i prawdy. Wiedzą o tym stali bywalcy imprezy, których przybywa z każdym rokiem.. Konsekwentnie realizowana misja Formy przynosi spodziewane efekty.. Nie bez znaczenia pozostają wartości edukacyjne festiwalu. Wykonawcy spotykają się na rozmowach indywidualnych i grupowych z jurorami, będącymi autorytetami i ekspertami w dziedzinie sztuki estradowej. Widzowie poprzez uczestnictwo w przesłuchaniach konkursowych oraz towarzyszących koncertach gości, "gwiazd" poznają historię polskiej piosenki, a co ważniejsze budują wspólnotę wpisującą się w definicję społeczeństwa obywatelskiego. Poprzez uczestnictwo oraz treści zawarte w przekazie budujemy poczucie własnej wartości, przynależności do świata pozostającego w zgodzie z uniwersalnym poszanowaniem drugiego człowieka. Jest to pewna tajemnica oscylująca wokół magii, która z kolei niesie za sobą coś co często nazywamy dobrymi emocjami, beztroską. Z sobie znaną łatwością wykonawcy przenoszą widzów do świata w którym człowiek nie rywalizuje z przyrodą, a staje się jej częścią, wydobywając dobro, które bez wątpienia jest w każdym z nas. Dzięki piosenkom możemy poczuć się mądrzejszymi, lepszymi, ładniejszymi, a literacko- muzyczny przekaz staje się filozofią życia. Mało w dzisiejszym świecie artystów, którzy nie podążają za powszechnie obowiązującymi modami i trendami, a osadzone są w ciszy i spokoju, w muzyce, która kołysze i głaszcze, przynosi wytchnienie. Jeśli dodamy do tego poezję, która aby być sobą musi prowadzić dialog z prawdą, to wtedy wyłoni się niemalże cały obraz Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA w Barcinie.

Festiwal w niewielkim mieście, które ma potrzebę i pragnienie wsłuchiwania się w głos młodej generacji, która w najefektowniejszej, bo muzyczno – literackiej formie ma możliwość zaprezentować swoje walory takie jak głos, czy muzykalność, ale też własny światopogląd na nasze tu i teraz.

Doświadczamy czasów dziwnych, możemy niejednokrotnie mieć poczucie chaosu i bałaganu. Głęboko wierzę, że piosenka, „mały twór, który może zmusić do myślenia”, choć na chwilę tchnie powiew świeżości, oczyści „atmosferę”. Czy tak się stanie zależy od nas wszystkich, organizatorów, ARTYSTÓW i WIDZÓW. Nie odbierajmy sobie szansy na spotkanie bez zbędnego nadęcia, podziałów i konfliktów. Chciejmy czerpać z piękna muzyki i mądrości tekstów podawanych nam przez konkursowiczów oraz twórców, którzy opowiedzą nam o swoim świecie zanurzonym w śpiewie i poezji. Formy będą przeróżne , różniące się od siebie, ale każda z nich jest warta i godna naszej uwagi. To ważne, wręcz bezcenne, aby umieć siebie nawzajem słuchać i rozmawiać o rzeczach istotnych w poszanowaniu przekonań z którymi mamy prawo się nie zgadzać. Piosenka ma moc uzdrawiania, daje wytchnienie i nadzieję, może też być nauczycielką życia, organizatorką wyobraźni, rekolekcjonistą sumień. ” – Artur Jakubowski (Dyrektor MDK w Barcinie)

Organizatorem Festiwalu FORMA jest: Miejski Dom Kultury w Barcinie

  • 14. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA – 13–15 października 2023
  • 13. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA – 14–16 października 2022
  • 12. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA – 8–10 października 2021
  • 11. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA – 14 listopada 2020
  • 10 Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA 11–13 października 2019
  • 9. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA – 5-7 października 2018

Miejski Dom Kultury w Barcinie

ul. Artylerzystów 8
88-190 Barcin
tel.: 52 353 93 90