Biblioteka laureatem konkursu „Idol 2024“ w kategorii „Instytucja otwarta dla niewidomych“!
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy została laureatem konkursu organizowanego przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem (do roku 2023 Fundacja Szansa dla Niewidomych) i tym samym otrzymała tytuł IDOLA.
Konkurs IDOL jest realizowany w trzech etapach: wojewódzkim, krajowym i światowym. Konkursy regionalne odbywają się we wszystkich województwach w Polsce i poprzedzają konkurs krajowy.
2 sierpnia 2024 r. podczas wojewódzkiej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND (2024) ogłoszono wyniki wojewódzkiego etapu konkursu. Była to 22. edycja Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich. Zdobywcy w wojewódzkich konkursach stają się automatycznie kandydatami w konkursie krajowym.
Misją Biblioteki jest zapewnienie dostępu do źródeł wiedzy i informacji edukacyjnej, niezbędnej do osiągnięcia sukcesu doskonalącej się zawodowo kadry pedagogicznej, studentów i innych osób korzystających z Biblioteki. Biblioteka poprzez swoje zasoby i ukierunkowaną działalność uczestniczy w systemie wspomagania rozwoju szkół i placówek oświatowych, służy wspieraniu tych placówek w wykonywaniu ich zadań. Wszystkim zainteresowanym problematyką oświaty i wychowania Biblioteka stwarza warunki do kształcenia, samokształcenia i doskonalenia zawodowego oraz zapewnia dostęp do wiedzy i informacji.
Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępniania użytkownikom materiały biblioteczne, w tym dokumenty piśmiennicze, zapisy obrazu i dźwięku oraz zbiory multimedialne. W swoich zbiorach posiada 163884 pozycji, w tym 5125 pozycji zbiorów audiowizualnych, 369 audiobooków, 26 książek elektronicznych, 47 zdigitalizowanych obiektów, 1575 licencjonowanych pozycji zbiorów elektronicznych, do których biblioteka opłaciła dostęp.
Oferta usług elektronicznych:
- Katalog on-line z 100% opracowanych komputerowo zbiorami
- Możliwość zdalnego składania zamówień na materiały biblioteczne
- Możliwość zdalnej rezerwacji materiałów bibliotecznych do wypożyczenia
- Możliwość zdalnego przedłużania terminów zwrotów materiałów bibliotecznych
- Elektroniczne (e‑mail/sms) powiadamianie o terminach zwrotu materiałów bibliotecznych
- Zdalny dostęp do licencjonowanych zasobów elektronicznych, spoza sieci instytucji
- Interaktywne usługi informacyjne (komunikatory, czat, itp.)
- Blogi biblioteczne, kanał RSS (wiadomości, ogłoszenia, wydarzenia w bibliotece)
- Formularze zapytań do bibliotekarza
- Profile na portalach społecznościowych
- Możliwość rejestracji on-line nowych czytelników do biblioteki
- Możliwość zdalnego korzystania z ebooków chronionych prawem autorskim
- Możliwość zdalnego korzystania z audiobooków chronionych prawem autorskim
- Możliwość zdalnego dostępu do prasy – numerów bieżących i archiwalnych
Strona internetowa biblioteki:
- Posiada menu dostępności, które daje możliwość wybrania kontrastu, rozmiaru czcionki, podświetlenia linków, zwiększenia odstępu między tekstami, zatrzymania animacji, ukrycia obrazów, użycia kursora, maski do czytania i przewodnika do czytania.
- Informacja o korzystaniu z Biblioteki przez osoby niepełnosprawne.
- Materiały graficzne posiadają opisy alternatywne.
- Struktura strony dostosowana do obsługi przez osoby niepełnosprawnym za pomocą czytników stron lub samej klawiatury.
Działalność edukacyjna, która ma na celu:
- kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo
- zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku
- przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku,
- zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo.
Przykłady realizowanych projektów:
- Organizacja 5 edycji projektu edukacyjnego „Poznajmy się – w ciemności“ w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie“. Udział w kampanii zaowocował wielokrotnym otrzymaniem przez PBW w Bydgoszczy certyfikatu „placówki przyjaznej osobom niewidomym“ (2018, 2019, 2020, 2022, 2023 – 943 uczestników). W ramach projektu organizowano zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej, spotkania z osobami niewidomymi, spotkania Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy, pokazy filmu „Niebo bez gwiazd”.
- Organizowane w ciągu roku szkolnego, we współpracy z okręgiem kujawsko-pomorskim Polskiego Związku Niewidomych zajęcia edukacyjne w ramach edukacji włączającej pn. „Poznajmy się w ciemności“ dla uczniów klas 1 – 5 szkoły podstawowej (od 2018 r. – 664 uczestników).
- Zajęcia edukacyjne realizowane w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w zakresie ścieżki humanistycznej dla uczniów szkół podstawowych i studentów, we współpracy z UKW na temat funkcjonowania osób niewidomych i przygotowania społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom niepełnosprawnym (2020,2022,2023).
- Współpraca z Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy przy organizacji „Nocy z Rejewskim” – kodowanie brajlem.
Źródło: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy