Rok Kobiet Odważnych: Bohaterki

Szukaj w:
Usuń filtry
OK

18 artykułów

Gustawa Jarecka (1908–1943) – prozaiczka, nauczycielka, członkini podziemnej organizacji Oneg Szabat

W czasie II wojny światowej pracowała w getcie warszawskim w Radzie Żydowskiej jako telefonistka i maszynistka. Współtworzyła podziemne archiwum, tzw. Archiwum Ringelbauma dotyczące akcji likwidacyjnej getta.

Jadwiga Dziubińska (1874–1937) – działaczka ruchu ludowego, posłanka, autorka nowatorskich programów pedagogicznych, kierowniczka szkoły żeńskiej w Kruszynku

Aktywnie działała w komisjach oświaty, ochrony pracy i opieki społecznej. Szczególnie zaangażowała się w projekt ustawy o ludowych szkołach rolniczych, zaakceptowany przez sejm w lipcu 1920 roku.

Irena Dubiska (1899–1989) – skrzypaczka, pedagog

Urodzona w Inowrocławiu, zadebiutowała w sali koncertowej w Wittenberdze, a w wolnej Polsce w Filharmonii Warszawskiej. W czasie II wojny światowej konsekwentnie odmawiała udziału w oficjalnych koncertach, równocześnie brała udział w tajnym życiu okupowanej przez Niemców Warszawy.

Elżbieta Zawacka (1909–2009) – generał Wojska Polskiego, cichociemna, profesor nauk humanistycznych

W czasie wojny była żołnierzem KG ZWZ-AK, kurierką, emisariuszką, jedyną kobietą pośród 316 cichociemnych, brała udział w powstaniu warszawskim.

Apolonia Chałupiec – Pola Negri (1897–1987) – aktorka, gwiazda filmowa.

Urodziła się jako Barbara Apolonia Chałupiec 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. Szlifowała talent na kursach dla aktorów i już jako Pola Negri zagrała Anielę w Ślubach panieńskich na deskach warszawskiego Teatru Małego. W 1922 roku – w okresie złotej ery Hollywood! – otworem stanęła przed nią Ameryka.

Anna Krzycka (1910–1991) – naczelna redaktorka i współwydawczyni czasopisma dla kobiet

Ta „medialna wizjonerka” wraz z mężem Alfredem stworzyła na początku lat 30. XX wieku potęgę prasową w Żninie. „Moja Przyjaciółka – Ilustrowany Dwutygodnik Kobiecy” odniosła niewyobrażalny sukces (nakład w wysokości 250 tysięcy egzemplarzy) i była najpoczytniejszym pismem dla kobiet w międzywojennej Polsce.

Aniela Potulicka (1861–1932) – ziemianka, filantropka, działaczka społeczna

Organizowała kursy oświatowe o tematyce patriotycznej i religijnej, zainicjowała kursy zajęć praktycznych dla kobiet, często prowadziła je osobiście, i założyła w Potulicach związek oświatowy „Ognisko” oraz bibliotekę, sprowadzając polskie książki i prasę ze wszystkich trzech zaborów.

Aleksandra Aspis (1857–1933) – animatorka życia kulturalnego, nauczycielka, dyrektorka Szkoły Żeńskiej we Włocławku

Aleksandra Aspis, urodzona w Nieszawie prawnuczka generała Antoniego Madalińskiego, wyrastała w domu o silnych tradycjach patriotycznych. Pensja pani Aspis była najpierw szkołą 4-klasową, a w 1910 roku przekształciła się w 7-klasową Szkołę Żeńską.

Helena Grossówna (25.11.1904–1.07.1994) – aktorka filmowa i teatralna, żołnierka, dowódca batalionu AK

Była aktorką filmową i teatralną, tancerką, autorką choreografii teatralnych i filmowych. Wszechstronnie uzdolniona muzycznie, aktorsko i tanecznie, torunianka szybko stała się gwiazdą największych polskich komedii muzycznych lat 30.

Stefania Tuchołkowa (1874–1924) – ziemianka, literatka, publicystka, działaczka narodowa, społeczna i polityczna, emancypantka

Z pasją zajęła się działalnością literacką i oświatową, a także charytatywną. W czasie I wojny światowej pomagała Wincentynie Teskowej w redagowaniu i wydawaniu gazety. Była konspiratorką w powstaniu wielkopolskim (1918/1919) i orędowniczką powrotu Bydgoszczy do Polski.

Wincentyna teskowa (1888–1957) – administratorka, dyrektorka i redaktorka gazety, działaczka narodowa, społeczna i polityczna, emancypantka

Współzałożycielka i współwłaścicielka (z mężem Janem) „Dziennika Bydgoskiego” – polskiej gazety, ukazującej się od grudnia 1907 r. Współorganizowała uroczystości powrotu Bydgoszczy do Polski w styczniu 1920 r. W 1925 r. została wybrana do Rady Miasta.

Wanda Rolbieska (1876–1952) – dyrektorka, nauczycielka

Po powrocie do Bydgoszczy podjęła tajne nauczanie języka polskiego, literatury i historii polskiej. W 1920 r. założyła gimnazjum dla dziewcząt. Udzielała się społecznie. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Felicja Krysiewiczowa (1897–1970) – muzyk, śpiewaczka, pedagog, działaczka kultury

Wirtuoza gry na fortepianie i śpiewu solowego. Współorganizowała Towarzystwo Muzyczne, Orkiestrę Radiową i Studium Operowe. W kolejnych latach stworzyła Studium Muzyczne. Była inicjatorką założenia i upaństwowienia orkiestry symfonicznej, a wreszcie przekształcenia jej w Filharmonię Pomorską.

Alina Prus-Krzemińska (1868–1957?) – literatka, działaczka społeczna

Była literatką związaną z „Dziennikiem Bydgoskim”. W jej twórczości przeważają utwory o tematyce regionalnej, związane z Bydgoszczą i okolicami np. powieść Barczatka. Poza prowadzoną działalnością społeczną w mieście nad Brdą, pisarka należała do aktywnych członkiń soleckich stowarzyszeń przykościelnych.

Irena Jahnke (1893–1983) – dyrektorka, pianistka, pedagog

Była animatorką życia muzycznego Bydgoszczy, udzielając się również w Towarzystwie Muzycznym. Od 1945 r. pomagała w odbudowie szkolnictwa muzycznego w mieście. Została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Halina Stabrowska (1901–1943) – działaczka społeczna, konspiratorka, dama Orderu Virtuti Militari

Po osiedleniu w Bydgoszczy w 1920 r. udzielała się społecznie. W 1938 r. kandydowała do Sejmu II RP. Na początku II wojny światowej została aresztowana i przetrzymywana w obozach dla internowanych. Od 1942 r. współpracowała także z komórką Komendy Głównej Armii Krajowej, prowadzącą działalność dywersyjną na terenie Rzeszy Niemieckiej.

Wanda Górska z d. Piórek (1888–1980) – działaczka społeczna, działaczka kultury

Już przed wybuchem I wojny światowej, kiedy wróciła do Bydgoszczy, rozpoczęła swoją działalność w Czytelni dla Kobiet i Towarzystwie Naukowej Pomocy dla Dziewcząt. Aktywna w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej.

Łucja Baumgart-Rautman (1911–2000) – Sportsmenka, Lekkoatletka

Była współzałożycielką TG „Sokół” I Bydgoszcz-Macierz oraz TG „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon (członek honorowy i Matka Chrzestna sztandaru tego gniazda).

filtry0