Znamy laureata 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa
4 czerwca 2022 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa. Jury w składzie: Iwona Smolka (przewodnicząca), Anna Janko, Wojciech Banach, Grzegorz Kalinowski, Robert Mielhorski, uznało, że najlepszy tom poetycki roku 2021 to „Wieści dobre i złe” Krzysztofa Lisowskiego. Autor otrzymał statuetkę KOSa oraz nagrodę finansową 15 tysięcy złotych, ufundowaną przez Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczystą galę poprowadził Dariusz Jakubowski a wieczór uświetnił muzycznie zespół Ciepłe Popołudnie.
W tomie Wieści dobre i złe niemal wszystkie obrazy, świetne metafory, porównania budują drugą przestrzeń. Wyczuwalny, a przecież niewidoczny ten Miłoszowski inny świat, jest tuż obok, dotyka nas i okrąża. To właśnie z tego, tylko przeczuwanego obszaru – nadciąga śmierć. O niej – nigdy wprost nie opisanej, ledwo zasugerowanej pisze Krzysztof Lisowski. Roztacza w swej poezji świat piękna, spokoju i łagodności, a przecież wystarczą dwa, trzy słowa abyśmy zobaczyli, czasami tylko odczuli, czającą się grozę. To, co niewidoczne nadciąga, niekiedy kryje się we wspomnieniach, ale równie często nadchodzi z teraźniejszości. Mistrzowsko budowany nastrój, przy powściągliwej narracji stroniącej od nadmiernego liryzmu, sprawia, że metafizyczna przestrzeń jest wypełniona światłem. Ci, którzy jadą do Neapolu widzą „Na końcu ostatniego tunelu / Stał zielony wulkan / I wybuchało z prawej światło morza”. Wiersz po śmierci Adama Zagajewskiego to zapis porannego światła, targu pachnącego ziołami, ryb z nocnego połowu, a „płomień południa” rozświetla większość utworów, których naczelnym tematem jest ukryta śmierć. Uwiecznieni na fotografii patrzą na Czesława Miłosza i tylko „pies badawczo spogląda w lewo / coś zbliża się stamtąd ktoś idzie / wraca albo ucieka”. Styl wysoki narzuca dystans w narracji, czas przeszły tłumi gwałtowne emocje, stany psychiczne znajdują swoje odzwierciedlenie w obrazie. Czasami wystarczy krótkie odwołanie do antyku, albo bardzo dyskretne odwołanie się do jakiejś frazy z czyjegoś wiersza, abyśmy zrozumieli, w jakiej sytuacji znajduje się bohater liryczny. Poetyckie ja jest wyraźne, a zarazem potraktowane zostało z dystansem, jakby ta głęboka wiara w drugą przestrzeń, w istnienie nadrzędnego Sensu, nie pozwalała na płacze i żale. Przekonanie, że spotkamy się po śmierci, że istnieje odwracalność zjawisk, napełnia te wiersze światłem i spokojem.
Krzysztof Lisowski – pisarz, badacz snów i niekonieczności, redaktor, współpracownik pism literackich. Portrecista kotów i fotograf czasoprzestrzeni. Perypatetyk krakowski; cyklista. Autor licznych książek. Do najważniejszych zalicza: Greckie lutro (2011), Czarne notesy (2012), Poematy i wiersze do czytania na głos (2013), Zaginiona we śnie (2019), Domy dni. Antologię osobistą (2020). Debiutował jako poeta w 1972 roku na łamach „Życia literackiego” w Krakowie
„KOS” Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana odbył się po raz trzeci. Konkurs adresowany jest do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki. Ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości. W tym roku na konkurs nadesłano ponad 220 książek, spośród których jury do nagrody nominowało 5 autorów, są to: Maria Bigoszewska za „Złodziejską kieszeń”, Krzysztofa Lisowski za „Wieści dobre i złe”, Bartłomiej Siwiec za „Domysły na temat Ruxa”, Leszek Szaruga za „Łowcę” oraz Piotr Szewc za tom „Po nitce”.
Trzeciej edycji Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana towarzyszyło uruchomienie serwis www poświęconego życiu i twórczości Kazimierza Hoffmana. Na stronie dedykowanej poecie: www.hoffman.kpck.pl znalazło się ponad 800 utworów autora oraz liczne varia: recenzje, wywiady, wspomnienia i inspiracje.
Zapraszamy do obejrzenia gali wręczenia nagrody online:
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy