XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu” - wyniki i fotogaleria

XVII Wojewódzki Konkurs Historyczny „Zabytki naszego regionu” – wyniki i fotogaleria

11.06.2021

W dniu 11 czerwca 2021 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie XVII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Ze szkolnej ławy. Historia, pamiątki, wspomnienia” 

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem: Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Sambora Gawińskiego, Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marka Gralika, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Patronem medialnym było Polskie Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. Po raz drugi partnerem konkursu został Robert Preus, dyrektor Kujawsko Pomorskiego Centrum Kształcenia Nauczycieli w Bydgoszczy.

Jury w składzie: przewodnicząca: Elżbieta Dygaszewicz – kierownik Wojewódzkiego  Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura w Bydgoszczy oraz członkowie jury: Agnieszka Wysocka, Lech Łbik orz Piotr Winter z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy wytypowało nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym trzy nagrody główne.

Pierwsza nagroda przypadła Klaudii Putynkowskiej z Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie za pracę „Szkoła w Serocku to moja szkoła z duszą”. Druga nagroda dla Szymona Krzykowskiego z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu za pracę „Wspomnienie z „Jedynkowej” ławki. Historia i współczesność golubskiej szkoły”, zaś trzecią nagrodę główną nagrodę otrzymała Wiktoria Seklecka z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu im. Kazimierza Wielkiego za pracę pod tytułem „Wizyta Chińczyków i inne ciekawostki z dziejów mojej Szkoły Podstawowej w Choceniu”.

Wyróżniono również pięć prac za wyjątkowo ciekawe teksty historyczne: Otrzymali je: Natalia Chojnicka, IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy, (praca p.t.„Tarcza”). Emma Domisch, Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.(praca: „Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi vs upływ czasu”. Karolina Doroch, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu, (praca: „Duch Bawarczyków”). Zuzanna Falkowska, Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 w Koronowie, (praca: „Maria Mrozek – dobra dusza niepokornych”) i Oliwia Wróblewska, Zespół Szkół w Mogilnie, (praca: „Przeszłość zamknięta w zeszycie”.

Ponadto wyróżniono także nagrodami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pięć prac za najlepsze fotografie i ciekawe teksty. Otrzymali je Maksymilian Balicki z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy za pracę „Pokoleniowa historia łobżenickiego liceum”. Agata Grzywińska z I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem za pracę „Jedzie, jedzie straż ogniowa, trąbka gra…” – drużyna ogniowa Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie w latach 20. XX wieku”. Katarzyna Jaroszewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku za pracę „Kartki z pamiętnika mojej rodziny, czyli o tym, jak niejedne pokolenia wychowała miłosierna matka…”. Julia Kochanowicz z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy za pracę „Kronika środkiem transportu w bogactwo wspomnień związanych ze szkołą” oraz Urszula Stegienka także z IX Liceum Ogólnokształcąceego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy za pracę „Nasza szkoła – moja szkoła”. Natomiast nagrodę rzeczową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najbardziej aktywnej szkoły za wysoki poziom merytoryczny konkursowych prac otrzymało IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.

Przyznano ponadto nagrody specjalne przez wspierających konkurs patronów. Nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika otrzymał Janusz Przychodny z Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu za pracę „Historia szkolnictwa w miejscowości Działyń”. Nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sambora Gawińskiego otrzymała Wiktoria Seklecka za wspomnianą już pracę „Wizyta Chińczyków i inne ciekawostki z dziejów mojej Szkoły Podstawowej w Choceniu. Nagrodę prezesa Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, pani Jolanty Kuligowskiej-Roszak za najlepszy tekst otrzymała Zuzanna Falkowska z Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Koronowie. Z kolei nagrodę rzeczową Ewy Krupy, Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, za najlepsze fotografie otrzymała Urszula Skoczylas z Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie za pracę „Gosta Berling” w szkolnej introligatorni”. Robert Preus, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przyznał nagrody specjalne dla wyróżniających się nauczycieli: Iwony Łukasiewicz z Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie, Elżbiety Wałaszewskiej z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu i Arkadiusza Ciechalskiego z Zespołu Szkół CKR im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

 



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01