Zwiedzanie kuratorskie wystawy „»Gorsety« kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością...” z Małgorzatą Grosman
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Zwiedzanie kuratorskie wystawy „»Gorsety« kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością...” z Małgorzatą Grosman

  • Wydarzenie archiwalne: 07.10.2022
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie wystawy prezentowanej na dziedzińcu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Autorką wystawy jest Małgorzata Grosman, projekt graficzny zrealizowała Daria Wojnicka. Ekspozycja powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Dlaczego jesteśmy takie? Miłe – niemiłe, pracowite – bierne, prące do celu i stojące w miejscu? Spełnione i niespełnione? Posłuszne, ambitne, wesołe, zrozpaczone, usłużne, ciekawe świata, narzekające... Jakie znaczenie ma to, co nam się wbija do głów jako zasady, stereotypy i zwyczaje, których nie wolno złamać, nad którymi nie wskazane jest nawet debatować? Dlaczego przyjmujemy na wiarę, że tradycje i normy kiedyś wymyślone, są ważniejsze od naszych uczuć, odczuć, marzeń i planów? Od osobistego spełnienia? I że zawsze tak było, i że tak być musi? Dlaczego – choć kobiety zrzuciły gorsety już dawno – zmuszone jesteśmy zdejmować je wciąż od nowa? – pyta pomysłodawczyni M. Grosman.


Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką publikacji poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i podcastów „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Wydała też opowieść o bydgoszczankach doby międzywojnia „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „»Gorsety« kobiet”.  


Wstęp wolny.Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05