Znikając Nad Wisłą. Wystawa podsumowująca 5 edycję programu rezydencyjnego Fundacji W788 – wernisaż wystawy
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Znikając Nad Wisłą. Wystawa podsumowująca 5 edycję programu rezydencyjnego Fundacji W788 – wernisaż wystawy

  • Wydarzenie archiwalne: 11.10.2023
Miejsce:
Galeria Wspólna w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Batorego 1/3

(wystawa potrwa do 10.11.2023)

Znikając nas Wisłą

Wystawa Znikając nad Wisłą jest jednym z elementów podsumowania tegorocznej, piątej edycji programu rezydencyjnego pod tym samym tytułem, który realizowany jest przez Fundację W788. W okresie lipcowo-wrześniowym, w siedzibie fundacji, która znajduje się przy 788 kilometrze Wisły gościmy twórców i twórczynie, których aktywność w obszarze sztuki pragniemy udostępnić bydgoskiej publiczności. Współpracujący z nami artyści i artystki to często osoby pochodzące z Bydgoszczy lub związane ze środowiskiem twórczym miasta. Tygodniowe pobyty rezydencyjne nad Wisłą, w tym szczególnym, rozległym krajobrazie, dają im możliwość chwilowego odosobnienia, refleksyjnej pracy w kontekście miejsca i czasu, jak również są szansą na nawiązanie pozainstytucjonalnego, nieformalnego kontaktu z publicznością. Osoby, które nas odwiedzają są przez nas zapraszane lub wybierane na zasadzie Open call. Warunki jakimi dysponujemy trafiają w aktualne potrzeby twórców i twórczyń. Nie oczekujemy, aby podczas pobytu powstały konkretne materialne dzieła. Zależy nam, aby czas spędzony nad rzeką stał się powodem refleksji nad wszechogarniającą nadprodukcją również w polu sztuki. Zależy nam na niewytwarzaniu kolejnych artefaktów lecz na zachowaniu umiaru, a czasem nawet powściągliwości w produkcji obiektów sztuki. Każdego roku współpracujemy z galeriami i fundacjami, które wspierają finansowo artystów i artystki w trakcie ich tygodniowego pobytu nad Wisłą. Od dwóch lat nasze działania uzyskują również wsparcie finansowe miasta Bydgoszcz. W tym roku gościliśmy trzy osoby: Annę Witkowską, Oskara Dawickiego i Daniela Dąbrowskiego.

Fundacja W788.

Fundacja powstała w roku 2019 i jako podstawowy obszar swojej aktywności obrała działania na rzecz upowszechniania sztuki na terenie Bydgoszczy i jej okolic, przybliżanie ciekawych, alternatywnych postaw twórczych publiczności bydgoskiej, tworzenie przestrzeni dla kreatywnej, twórczej wymiany oraz udostępnianie miejsca, którego wyjątkowe, nadwiślańskie położenie umożliwia swobodny rozwój i pracę.

W swoim dotychczasowym dorobku mamy wiele zdarzeń, spotkań, pobytów rezydencyjnych, koncertów i wystaw. Nasze działania choć usytuowane w oddalonym o 25 km od Bydgoszczy Kozielcu cieszą się zainteresowaniem publiczności bydgoskiej, miejscowej, a także osób odwiedzających nas z całej Polski. Wynikają zarówno z naturalnej potrzeby współtworzenia nowych, ciekawych zjawisk w kulturze jak i próby zagospodarowania przestrzeni symbolicznej opartej na działaniach wspólnotowych.

Nasza aktywność, osadzona w nadwiślańskim krajobrazie, dzięki wieloletniemu indywidualnemu doświadczeniu jest wspierana przez instytucje kultury z całej Polski. Prowadzony przez nas Program rezydencyjny "Znikając nad Wisłą" współorganizowaliśmy z TRAFO Trafostacji Sztuki ze Szczecina (2019 r.), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska (2020 r.), Galeria Labirynt z Lublina (2021 r.), Fundacją Sztuki Polskiej ING w ramach projektu Artysta-Zawodowiec (2022 r.) czy BWA Wrocław (2023 r.)

Osoby zaangażowane w działania Fundacji W788 to nie tylko doświadczeni i uznani artyści i artystki, ale również organizatorzy i organizatorki wielu ważnych i docenionych przez ogólnopolską krytykę zdarzeń opartych na łączeniu sztuki i edukacji, a także aktywizacji osób i miejsc.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji www.w788.pl a także w serwisach społecznościowych.

inf. Elżbieta Jabłońska



Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

14
września (sobota), godz. 17:00–23:00

Progressive Evening vol. 9

19
października (sobota), godz. 19:00

BLACK STAR FEST (FLAPJACK/BLACK STAR/HOPE)