Zielona rewolucja? – wykład on-line Jakuba Głaza
Wstęp wolny  /  Edukacja

Zielona rewolucja? – wykład on-line Jakuba Głaza

  • Wydarzenie archiwalne: 15.11.2022
Miejsce:
online
Betonoza – to słowo słyszał już chyba każdy. Nic dziwnego. Coraz częściej dostrzegamy zbyt małą ilość zieleni w miastach i domagamy się zmian. Skąd brać przykład? Jest w czym wybierać. Inspiracją mogą być zarówno idee i realizacje sprzed dziesięcioleci – krajowe oraz zagraniczne, jak i dzisiejsze innowacyjne sposoby zazieleniania europejskich i światowych metropolii. Przyroda przestaje być bowiem estetycznym dodatkiem do miasta, a staje się integralnym elementem planowania. Jest także jednym z głównych haseł Nowego Bauhausu.

Zobaczmy zatem, jak może wyglądać „zielona rewolucja” oparta o pomysły i realizacje dwudziestowieczne oraz współczesne. Jak powinny wyglądać systemy miejskiej zieleni? Ile warte są zielone domy, ściany lub dachy? Jak można odzyskiwać przestrzeń pod zieleń? Jak ustrzec się przed zjawiskiem green washingu, żerującym na „modzie” na zieleń?

Jakub Głaz – krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych. Z wykształcenia architekt, zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie (obecnie „Architektura&Biznes”), radiu oraz telewizji (cykl „Księga Przestrzeni”), a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów, moderowaniem dyskusji o przestrzeni i architekturze. Autor i kurator wystaw architektonicznych. Współtwórca inicjatywy „Centrum Otwarte”, Festiwalu Architektury Modernistycznej „Nowy Plan” i towarzyszącego mu cyklu „Domokrążcy”. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Poznaniu.

Wykład zostanie zaprezentowany online: Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39