Zamek pełen historii po raz drugi!
Już 20 lipca na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”. Chcący zgłębić wiedzę na temat średniowiecznej codzienności, będą mieli okazję, by dowiedzieć się o niej nieco więcej. Spotkania prowadzone będą przez ekspertów – dr. hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. Adama Szwedę, dr. Adriana Mianeckiego, prof. Waldemara Rozynkowskiego oraz dr. hab. Krzysztofa Kwiatkowskiego. Historycy opowiedzą m.in. o ówczesnym życiu codziennym, ale również o kuchni, polityce, czy konfliktach zbrojnych. Każdy wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.
Zamek Krzyżacki w Toruniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na wyjątkową serię comiesięcznych wykładów poświęconych kulturze średniowiecza. Malownicza sceneria murów zamkowych to idealne miejsce na zgłębienie tajemnic dawnej epoki. Kolejne z planowanych zajęć odbędą się 20 lipca. Wykłady dotyczą historii zakonu krzyżackiego – praktyk politycznych, zwyczajów życia codziennego oraz przebiegu wojen polsko-krzyżackich.
Najbliższe zajęcia traktują o polsko-krzyżackiej historii, a ich nazwa brzmi „Ośrodek życia politycznego na pograniczu Prus i Polski. Relacje zakonu krzyżackiego z Polską”. Słuchających w temat wprowadzi prof. Adam Szweda – polski historyk i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie wykładu słuchacze będą mieli szansę dowiedzieć się nieco więcej o politycznych zagrywkach, praktykach i rozwoju relacji Polski wraz z zakonem krzyżackim. Spotkanie odbędzie się 20 lipca o godzinie 18:00 na Zamku Krzyżackim w Toruniu przy ulicy Przedzamcze 3.
Następne z zajęć odbędą się w przyszłych miesiącach – w sierpniu i wrześniu. Wtedy na widzów czekać będą wykłady o: folklorze, życiu i trudach codzienności w zakonie, czy o specyfikach wojskowości oraz konfliktach zbrojnych Krzyżaków.
Zarówno wszyscy miłośnicy historii, jak i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem przeszłości, są mile widziani. W gronie pasjonatów średniowiecza znajdzie się miejsce dla każdego – zawsze jest dobra pora na zdobycie cennej wiedzy.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Źródło: Toruńska Agenda Kulturalna