Zamek pełen historii!
Już 29 czerwca na Zamku Krzyżackim w Toruniu rozpocznie się cykl comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”. Chcący zgłębić wiedzę na temat średniowiecznej codzienności, będą mieli okazję, by dowiedzieć się o niej nieco więcej. Spotkania prowadzone będą przez ekspertów – dr. hab. Jarosława Dumanowskiego, prof. Adama Szwedę, prof. Waldemara Rozynkowskiego oraz dr hab. Krzysztofa Kwiatkowskiego. Historycy opowiedzą m.in. o ówczesnym życiu codziennym, ale również o kuchni, polityce, czy konfliktach zbrojnych. Każdy wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.
Zamek Krzyżacki w Toruniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na wyjątkową serię comiesięcznych wykładów poświęconych kulturze średniowiecza. Malownicza sceneria murów zamkowych to idealne miejsce na zgłębienie tajemnic dawnej epoki. Start zajęć planowany jest na koniec czerwca. Wykłady dotyczyć będą historii zakonu krzyżackiego – praktyk politycznych, zwyczajów życia codziennego oraz przebiegu wojen polsko-krzyżackich.
Pierwsze z zajęć traktują o średniowiecznych kulinariach, a ich nazwa brzmi „Krzyżacka kiełbasa na Wielki Post – jedzenie i kuchnia w średniowieczu”. Słuchających w temat wprowadzi dr hab. Jarosław Dumanowski – polski historyk i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie wykładu słuchacze będą mieli szansę poznać sekrety dawnej strawy oraz praktyki, którymi kierowano się, przyrządzając potrawy i napoje. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godzinie 18:00 na Zamku Krzyżackim w Toruniu przy ulicy Przedzamcze 3.
Następne z zajęć odbędą się w przyszłych miesiącach – w lipcu, sierpniu i wrześniu. Wtedy na widzów czekać będą wykłady kolejno o: polityce i relacjach polsko-krzyżackich, życiu i trudach codzienności w zakonie, a na koniec o specyfikach wojskowości oraz konfliktach zbrojnych Krzyżaków.
Zarówno wszyscy miłośnicy historii, jak i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem przeszłości, są mile widziani. W gronie pasjonatów średniowiecza znajdzie się miejsce dla każdego – zawsze jest dobra pora na zdobycie cennej wiedzy.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Źródło: Toruńska Agenda Kulturalna