XVIII Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna / BUT 2024
Przed nami święto teatru czyli XVIII Ogólnopolski Festiwal „Brodnicka Uczta Teatralna”
W dniach 20-22 września 2024 roku Brodnica stanie się prawdziwym sercem teatralnej Polski, goszcząc XVIII Ogólnopolski Festiwal "Brodnicka Uczta Teatralna". Zapraszamy na trzy dni pełne pasji, emocji i artystycznych doznań, które pozostawią niezatarte wspomnienia zarówno wśród uczestników, jak i widzów. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga zarówno uczestników, jak i widzów z całego kraju, jest świętem amatorskiego teatru, który od lat zachwyca swoją różnorodnością, zaangażowaniem i niepowtarzalną atmosferą. Na 18. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Brodnicka Uczta Teatralna 2024 zgłoszono aż 85 spektakli. Do przeglądu zakwalifikowano 10 z nich, najlepsze amatorskie grupy teatralne z całej Polski – zapraszamy do zapoznania się z programem:
Program XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu „Brodnicka Uczta Teatralna”
20 września 2024, piątek:
- godz. 18:00 – Jowita Budnik „SUPERMENKA” – Scenariusz: DOROTA MACIEJA, Reżyseria: JERZY GUDEJKO, Scenografia: KRZYSZTOF KELM, Kostiumy: GRAŻYNA GUDEJKO, Produkcja: Teatr Gudejko.
21 września 2024, sobota:
- 10.00 – OTWARCIE FESTIWALU
- 10.15 – „A NIECH TO GĘŚ KOPNIE” – GRUPA TEATRALNA DOMU PEŁNEGO SZTUKI (Chełmno), Reż. Iga Jambor–Skupniewicz
- 11.20 – „BUBUJA ABUJA, CZYLI BAMBULE BUBUJA BUJA” – TEATR SATYRY ZIELONA MRÓWA (Lublin), Reż. Robert Kaczorowski
- 12.40 – „ISTNY CYRK” – TEATR PRZEBUDZENI (Ostróda), Reż. Monika Kazimierczyk/Dariusz Wychudzki
- PRZERWA
- 15.00 –„13 KRZESEŁ” – ABLE DYNAMIC HAPPY DANCERS (Brzeg), Reż. Paulina Rutowicz
- 17.00 – „PESTKA” – PROJEKT PańFu (Toruń), Reż. Joanna Miś- Fudali/Marta Pańka
- 18.00 - „BEZGŁOŚNA SAMOTNOŚĆ” – TEATR FIETER/ROBERT KONOWALIK (Ozimek), Reż. Robert Konowalik (na motywach tekstów Bohumila Hrabala)
22 września 2024, niedziela:
- 10.00 - „CÓRKA TA MATKA” – TEATR KĄT/LIDIA WIŚNIEWSKA (Jarosław), Reż. Paweł Sroka
- 11.10 - „PIĘKNI, DWUDZIESTOLETNI” – GRUPA TEATRALNA blACKout (Gdańsk), Reż. Piotr Biedroń
- 12.40 - „ZAPACH DOMU” – KĘPICKA GRUPA TEATRALNA (Kępice), Reż. Magdalena Płaneta
- 15.30 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW
- ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
- "Bezgłośna samotność", Teatr Fieter z Dom Kultury w Ozimku,
- "13 krzeseł", Able Dynamic Happy Dancer z Brzeskie Centrum Kultury
- "Pestka", Projekt PańFu , Toruń
- "Piękni, dwudziestoletni", Grupa teatralna blACKout z ACK Alternator
- "Bubuja abuja, czyli bambule bubuja buja", Teatr Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie
- "Zapach domu", Kępicka Grupa Teatralna z Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice
- "A niech to gęś kopnie", Grupa Teatralna Dom pełen sztuki z Chełmna
- "Zatkany Odpływ", Grupy Martyny Wójcik z Łodzi
- "Istny cyrk", Teatr Przebudzeni z PSONI Koło w Ostródzie
- "Córka ta matka", Teatr Jednego Aktora - Lidka Wiśniewska z Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
Na szczególną uwagę zasługuje tegoroczny skład jury, który podkreśla rangę festiwalu i stanowi gwarancję wysokiego poziomu artystycznego. W składzie znaleźli się prawdziwi giganci polskiej sceny teatralnej i filmowej:
- Agnieszka Suchora – wybitna aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST, od ponad 30 lat związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Jej kreacje aktorskie, zarówno na scenie, jak i na ekranie, są dowodem niezwykłej wszechstronności i głębi artystycznej. W 2018 roku zdobyła nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł za rolę w filmie "Cicha noc".
- Aleksandra Konieczna – aktorka i reżyserka, trzykrotna laureatka Orłów oraz Złotych Lwów Gdyńskich, której talent i charyzma są szeroko rozpoznawane i cenione. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami w kraju i Europie, a jej role w filmach "Ostatnia rodzina", "Jak pies z kotem" i "Boże Ciało" przyniosły jej uznanie krytyków i liczne nagrody. Konieczna jest także reżyserką teatralną, której spektakle zyskały miano nowoczesnych i przełomowych.
- Paweł Szkotak – uznany reżyser, założyciel legendarnego Teatru Biuro Podróży, który od ponad trzech dekad jest jednym z filarów polskiej sceny teatralnej. Jego spektakle, zarówno te plenerowe, jak i kameralne, zdobywały liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, a jego działalność przyniosła mu m.in. Paszport Polityki oraz odznaczenia państwowe, takie jak Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Obecność tak wybitnych postaci w jury jest nie tylko zaszczytem dla uczestników festiwalu, ale również świadectwem jego wysokiej rangi. Jurorzy nie tylko ocenią prezentowane spektakle, ale również podzielą się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, co z pewnością wpłynie na dalszy rozwój artystyczny uczestników.
Organizatorem Brodnickiej Uczty Teatralnej jest Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki "Bractwo"Partnerem wydarzenia jest BDK - Brodnicki Dom Kultury
Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Brodnica
Źródło: Brodnicki Dom Kultury