XIII Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego – wystawa pokonkursowa
Sztuki wizualne

XIII Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego – wystawa pokonkursowa

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Centrum Kultury Browar B.Włocławek, ul. Łęgska 28
Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego został zainaugurowany w rok po śmierci Artysty. Za nami już trzynaście edycji.


Główna część konkursu, czyli tworzenie prac na miejscu, odbywa się w Centrum Kultury „Browar B.”. Zazwyczaj 4 kwietnia, w rocznicę śmierci patrona konkursu, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, organizowany jest wernisaż połączony z wręczaniem nagród.

Patron Konkursu, Stanisław Zagajewski, urodził się około 1927 roku. Nie skończył żadnej szkoły – był samoukiem. Rzeźbienie w glinie było zawsze jego największą i jedyną pasją. Już za życia powstały o nim anegdoty, które stworzyły jego legendę jako twórcy niepokornego i nieokiełznanego. Natchnienie do swoich dzieł czerpał z przyrody, świata mitycznego i baśniowego. Stworzył m.in. cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Uznany i ceniony jako reprezentant nurtu „art brut”.

Jego prace znajdują się w uznanych kolekcjach prywatnych i muzeach na całym świecie. Najpełniejszy zbiór rzeźb posiada Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie prezentowane są na ekspozycji stałej. Rzeźbiarz zmarł 4 kwietnia 2008 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

Zapraszamy Państwa do Centrum Kultury „Browar B.” do Galerii Sztuki „Antresola” na wystawę pokonkursową. Ekspozycję można zwiedzać od 9 lipca do 11 września 2021 roku.

Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo na stronie www,ckbrowarb.pl w zakładce Imprezy/Konkurs Rzeźbiarski im. St. Zagajewskiego.

Źródło: Centrum Kultury BROWAR B. we Włocławku

Centrum Kultury BROWAR B.

ul. Łęgska 28
87-800 Włocławek
tel.:54 427 02 30

Powiązane wydarzenia

27
września (wtorek), godz. 19:00

Aleksander Fredro "Dożywocie"

01
października (sobota), godz. 16:00

Imię - Spektakl komediowy

01
października (sobota), godz. 18:30

Imię - Spektakl komediowy

04
listopada (piątek), godz. 19:30

Koncert zespołu Ponad Chmurami