Wzornictwo PBŚ – Dyplomy 2022
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wzornictwo PBŚ – Dyplomy 2022

  • Wydarzenie archiwalne
Ikona Miejsce
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu uzyskanie określonych cech przedmiotów, to cały twórczy proces ich powstawania. Charakterystyczną cechą wzornictwa powinna być kreatywność i innowacyjność, wyznaczanie trendów, poszukiwanie nowych twórczych rozwiązań, otwartość na potrzeby rynku połączona z autorską wizją projektanta. Wytworzone w ten sposób przedmioty, produkty, usługi stanowią efekt tego twórczego procesu i z tego powodu wzornictwo okazuje się pojęciem dwuwymiarowym określającym zarówno proces jak i efekt tego procesu.
Gdy rozejrzymy się dookoła, nagle okazuje się, że niemal na każdym kroku stykamy się z efektami pracy wzorników. Ich twórcza droga rozpoczyna się najczęściej na studiach, gdzie od samego początku rozwijają swoje talenty projektowe pod okiem kadry naukowej – projektantów praktyków. Wchodzą dzięki temu na zawodową ścieżkę bez kompleksów, często już z interesującym dorobkiem, dojrzałymi projektami gotowymi do wdrożenia. Niektóre realizacje naszych studentów/absolwentów trwale wpisały się w bydgoską przestrzeń miejską, inne oczekują na finalizację i wkrótce będzie je można oglądać m.in. we wnętrzach dawnej Apteki pod Łabędziem czy na Wyspie Młyńskiej
Finaliści licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, pasjonaci o interdyscyplinarnym przygotowaniu, z młodzieńczym ładunkiem fantazji, energii, z profesjonalnym już zacięciem.
Projekty z Katedry Wzornictwa są na tyle interesujące, że coraz częściej znajdują zainteresowanie zewnętrznych podmiotów. Atutem oferty jest jej różnorodność. Projekty obejmują wiele sfer designu – od zabawek, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, medycznych, przez tekstylia, opakowania po środki transportu i obiekty funkcjonujące w przestrzeni miejskiej. Próbkę tych umiejętności będzie można zobaczyć na wystawie dyplomowej.
Co roku o tej porze mają Państwo okazję poznania efektów pracy studentów Wzornictwa finalizujących swoją edukację kolejno na I i II stopniu studiów na Politechnice Bydgoskiej. To już dwunasta edycja prezentacji prac dyplomowych, które zostały wcześniej obronione a następnie pokazane w gościnnej Galerii Miejskiej bwa. Szczególnym aspektem tegorocznej wystawy jest fakt, że prezentowane projekty dyplomowe w dużej mierze powstawały w okresie pandemii. Czy dobór tematów prac można wiązać z tą okolicznością? Sprawdźcie Państwo sami.
Romuald Fajtanowski

kuratorki: Sara Betkier, Weronika Poręba
koordynacja: Danuta Pałys

Studia I stopnia:
Początek: 11.02.2022, godz. 18.00
Koniec: 02.03.2022

Studia II stopnia:
Początek: 07.03.2022, godz. 18.00
Koniec: 27.03.2022

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

07
lipca (czwartek), godz. 18:00

Joanna Rajkowska. Rhizopolis - Otwarcie wystawy

08
lipca (piątek)
⟶ DO 10.07

Joanna Rajkowska. Rhizopolis