Wzornictwo PBŚ – Dyplomy 2022
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wzornictwo PBŚ – Dyplomy 2022

  • Wydarzenie archiwalne: 11.02.2022
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu uzyskanie określonych cech przedmiotów, to cały twórczy proces ich powstawania. Charakterystyczną cechą wzornictwa powinna być kreatywność i innowacyjność, wyznaczanie trendów, poszukiwanie nowych twórczych rozwiązań, otwartość na potrzeby rynku połączona z autorską wizją projektanta. Wytworzone w ten sposób przedmioty, produkty, usługi stanowią efekt tego twórczego procesu i z tego powodu wzornictwo okazuje się pojęciem dwuwymiarowym określającym zarówno proces jak i efekt tego procesu.
Gdy rozejrzymy się dookoła, nagle okazuje się, że niemal na każdym kroku stykamy się z efektami pracy wzorników. Ich twórcza droga rozpoczyna się najczęściej na studiach, gdzie od samego początku rozwijają swoje talenty projektowe pod okiem kadry naukowej – projektantów praktyków. Wchodzą dzięki temu na zawodową ścieżkę bez kompleksów, często już z interesującym dorobkiem, dojrzałymi projektami gotowymi do wdrożenia. Niektóre realizacje naszych studentów/absolwentów trwale wpisały się w bydgoską przestrzeń miejską, inne oczekują na finalizację i wkrótce będzie je można oglądać m.in. we wnętrzach dawnej Apteki pod Łabędziem czy na Wyspie Młyńskiej
Finaliści licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, pasjonaci o interdyscyplinarnym przygotowaniu, z młodzieńczym ładunkiem fantazji, energii, z profesjonalnym już zacięciem.
Projekty z Katedry Wzornictwa są na tyle interesujące, że coraz częściej znajdują zainteresowanie zewnętrznych podmiotów. Atutem oferty jest jej różnorodność. Projekty obejmują wiele sfer designu – od zabawek, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, medycznych, przez tekstylia, opakowania po środki transportu i obiekty funkcjonujące w przestrzeni miejskiej. Próbkę tych umiejętności będzie można zobaczyć na wystawie dyplomowej.
Co roku o tej porze mają Państwo okazję poznania efektów pracy studentów Wzornictwa finalizujących swoją edukację kolejno na I i II stopniu studiów na Politechnice Bydgoskiej. To już dwunasta edycja prezentacji prac dyplomowych, które zostały wcześniej obronione a następnie pokazane w gościnnej Galerii Miejskiej bwa. Szczególnym aspektem tegorocznej wystawy jest fakt, że prezentowane projekty dyplomowe w dużej mierze powstawały w okresie pandemii. Czy dobór tematów prac można wiązać z tą okolicznością? Sprawdźcie Państwo sami.
Romuald Fajtanowski

kuratorki: Sara Betkier, Weronika Poręba
koordynacja: Danuta Pałys

Studia I stopnia:
Początek: 11.02.2022, godz. 18.00
Koniec: 02.03.2022

Studia II stopnia:
Początek: 07.03.2022, godz. 18.00
Koniec: 27.03.2022

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 11.12

Adam Witkowski. adamwitkowski_obrazy

05
grudnia (poniedziałek), godz. 12:00

Idą święta czyli zrób to sam

05
grudnia (poniedziałek), godz. 12:00

Idą święta czyli zrób to sam