Logo partnera
Sztuki wizualne

Wystawa | „Zelma. Artysta z szuflady” | Pośmiertna i pierwsza wystawa Ryszarda Zelmanowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 06.05.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
40 lat – właśnie tyle leżały w szufladzie prace Ryszarda Zelmy Zelmanowskiego. Artysty nurtującego i niebanalnego. Człowieka bezkompromisowego, chodzącego swoimi ścieżkami. O tym, że jego prace ujrzały światło dzienne, zadecydował przypadek oraz determinacja osób urzeczonych intrygującym stylem artysty.

Pośmiertna i zarazem pierwsza wystawa Zelmy prezentuje wachlarz prac, które powstawały na przestrzeni wspomnianych 40 lat. W skład wystawy wejdą grafiki z czasów studenckich, intrygujące gwasze, dynamiczne rysunki piórem oraz obrazy olejne, nad którymi artysta pracował w późniejszym okresie twórczej działalności. Wszystkie dzieła były przez niego starannie grupowane, datowane, sygnowane i zabezpieczone.

Ryszard Zelma Zelmanowski (ur. 22 stycznia 1948 roku we Wrocławiu) – absolwent grafiki i wychowania plastycznego na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. W latach 1982-2006 działał w licznych pracowniach w Toruniu oraz Grodzicznie. Wieloletni nauczyciel rysunku i malarstwa w jednej ze szkół na Rubinkowie. Jednym z jego niezrealizowanych planów było założenie pracowni portretu. Zmarł niespodziewanie 21 października 2007 roku w swoim warsztacie w Toruniu.

Wystawa czynna od 6 maja 2022 roku do 3 czerwca 2022 roku w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny.

Źródło: Dwór Artusa