Wystawa zdjęć Dariusza Gackowskiego – Ostromecko jako plan filmowy „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego.
Film

Wystawa zdjęć Dariusza Gackowskiego – Ostromecko jako plan filmowy „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego.

  • Wydarzenie archiwalne: 08.10.2021
Miejsce:
Pałac NowyOstromecko
8 października 2021 / Pałac Nowy w Ostromecku (zwiedzanie wystawy w godzinach otwarcia Pałacu)

Wystawa zdjęć Dariusza Gackowskiego – Ostromecko jako plan filmowy „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego.

Jesienią 2020 roku Wojciech Smarzowski, jeden z najlepszych polskich reżyserów filmowych, pracował w Ostromecku nad swoją najnowszą produkcją – filmem „Wesele”. To we wnętrzach Pałacu Nowego w Ostromecku nakręcono większą część zdjęć. Do produkcji wykorzystano niemal cały Pałac – nie tylko reprezentacyjne sale, w tym Salę Ogrodową, Salę Katarzyny Bnińskiej i czy Salonik Schonbornów, ale też pałacową kuchnię, w której na co dzień przygotowuje się posiłki dla gości, pod-ziemne zakamarki i korytarze, a także pokoje gościnne na pierwszym piętrze Pałacu. To w pokoju 116 kręcono ważne sceny filmowe, a w jego części, na potrzeby filmu, scenograf Marek Warszewski stworzył łazienkę, w której odbywa się jedna z kluczowych scen „Wesela”.

Scenografia nie została zdemontowana, bowiem stanie się doskonałym tłem dla wystawy zdjęć Dariusza Gackowskiego, który towarzyszył twórcom na planie „Wesela”. Na fotografiach zobaczymy kulisy powstawania filmu, pracę ekipy na planie oraz gwiazdy, które występują w filmie Smarzowskiego, w tym m. in. Agatę Kuleszę, Roberta Więckiewicza czy Michalinę Łabacz.

Film wchodzi do kin 8 października. Tego samego dnia wystawa w Pałacu Nowym zo-stanie otwarta – będzie ją można oglądać do końca roku.

Kuratorkami wystawy są Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska.

Dariusz Gackowski (ur. 1965) w latach 2003-2004 studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się reportażem i dokumentem. Od 2006 r. realizuje również filmy dokumentalne, m.in. Do naprawy (2006), Podgórna 7 (2007), Kaskada (2012).

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40