Wystawa „ZBIGNIEW STEC (1952–2014). Na granicy snu” 
Sztuki wizualne

Wystawa „ZBIGNIEW STEC (1952–2014). Na granicy snu” 

  • dzisiaj
    ⟶ DO 15.09
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Zbiory SztukiWłocławek, Zamcza 10/12

Na granicy snu” przedstawiająca prace najwybitniejszego włocławskiego surrealisty. Prezentacja została przygotowana 10 lat po śmierci artysty. Pokaz ma na celu przybliżenie drogi rozwoju twórczego oraz spektrum działań plastycznych Zbigniewa Steca. Na ekspozycji znajdą się dzieła malarskie z różnych okresów twórczości, w tym pierwszy oraz ostatni obraz olejny na płótnie. Wielu kompozycjom będą towarzyszyć szkice koncepcyjne. Wystawę uzupełnią rysunki satyryczne oraz fotografie przedstawiające artystę. 

Zbigniew Stec (1952–2014), artysta malarz i autor rysunków satyrycznych, urodził się we Włocławku. Sztuką zainteresował się już w dzieciństwie. Od wczesnej młodości zmagał się z niepełnosprawnością — cierpiał na zanik mięśni, co wyraźnie wpływało na jego postrzeganie świata i determinację twórczą. Jego pierwsza wystawa indywidualna, została przygotowana przez pracowników Muzeum Kujawskiego i była eksponowana w klubie „Krokus” we Włocławku w 1974 r. Na podstawie prac, recenzji z wystaw i listów rekomendacyjnych napisanych przez wybitne osobistości świata sztuki, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków w 1978 r. Jego dzieła malarskie były pokazywane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą, a ich reprodukcje często gościły na stronach kalendarzy, tomików poezji czy czasopism. Obrazy prezentowane na wielu przeglądach środowiskowych przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. Był też laureatem w konkursach rysunku satyrycznego. Najczęściej malował nierealne, wymyślone sceny, w których łączył i przekształcał przedmioty, architekturę, elementy pejzażu a niekiedy postacie ludzkie albo zwierzęta. Płótna te były formą wewnętrznego dialogu z otoczeniem i wyrażały wolność marzeń uwięzionego w słabym ciele umysłu. Opisujący jego twórczość krytycy sztuki zaliczali ją do surrealizmu, bądź  malarstwa fantastycznego.

Wystawa dzieł ze zbiorów Jolanty Stec i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Projekt afisza: Magdalena KolanowskaŹródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku