Wystawa „ZaNURzyć” | kuratorskie oprowadzanie po wystawie z Tomaszem Cebo
Hadal (od Hades) to najgłębsza strefa występująca w oceanach. Zaczyna się od głębokości 6000 metrów i obejmuje głównie rowy oceaniczne, gdzie najgłębszy z nich – Rów Mariański ma ponad 11 km głębokości. Hadal jest maksymalnie niedostępny, nie dociera tam światło słoneczne i występuje ekstremalne ciśnienie – 1000 razy większe niż na lądzie. Mimo to w tej strefie żyje ponad 400 gatunków różnych stworzeń. Występują tam liczne drobnoustroje, a także niektóre rodzaje gąbek, parzydełkowców (głównie meduz i ukwiałów), wieloszczetów, ślimaków, skorupiaków (przede wszystkim równonogów i krewetek) oraz szkarłupni (najczęściej strzykw). To jedne z najciekawszych stworzeń na ziemi. Ktoś pomyślałby, że hadal to koniec wszystkiego, ale tak właśnie wyglądał początek życia na ziemi. Wszystko zaczęło się właśnie w takich ekstremalnych i niesprzyjających warunkach.
„To co mnie (autora) zainspirowało i w czym znajduję analogię do życia ludzi to fakt, że światło świeci także tam. Zwierzęta, które żyją w hadalu – w totalnej ciemności same zaczęły produkować „elektryczność”. To działa na mnie motywująco. Wystawa ZaNURzyć to jedna z moim najbardziej osobistych spowiedzi. Opowiada o moim osamotnieniu i alienacji. Powstała z lęku o rzeczywistość, ze strachu przed codziennością ale też z ciekawości świata. Czasami czuję się jakbym był w hadalu, bez możliwości ruchu, zdany tylko na siebie. Pod bardzo dużą presją otoczenia. Wystawa jest bardzo mroczna ale wierzę, że daje też nadzieję. Chciałem opowiedzieć o tym, że nie warto się poddawać. Nasze trudności są niczym w porównaniu z czym muszą się zmagać mieszkańcy hadalu. Zawsze jest rozwiązanie, nawet jak otoczenie jest totalnie niesprzyjające.”
TO masz CEBO – artysta muzyk, performer i malarz, urodzony o 8:03 w Złotowie w 1980 roku. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoim malarstwie nawiązuje do nowego ekspresjonizmu, malarstwa figuratywnego oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego, tworząc własny, oryginalny styl. Jego obrazy są dostępne w kolekcjach i galeriach na całym świecie – od Nowego Jorku po Toruń.
Cechy charakterystyczne jego twórczości to:
- Action painting, który określa mianem “chlap”, gdzie prędkość wykonywanego gestu wyprzedza Pollocka
- Infantylizm, przejawiający się w literkach, niedokończonych słowach, często pisanych od tyłu i pozamienianych miejscami. Jest to bezpośrednie nawiązanie do Basquiata.
- Pejzaż, który jest nieodłącznym motywem jego prac, od realistycznego po zmodyfikowany, surrealistyczny świat.
Źródło: Dwór Artusa