Wystawa „ZaNURzyć” | kuratorskie oprowadzanie po wystawie z Tomaszem Cebo
Sztuki wizualne

Wystawa „ZaNURzyć” | kuratorskie oprowadzanie po wystawie z Tomaszem Cebo

  • Wydarzenie archiwalne: 19.09.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Hadal (od Hades) to najgłębsza strefa występująca w oceanach. Zaczyna się od głębokości 6000 metrów i obejmuje głównie rowy oceaniczne, gdzie najgłębszy z nich – Rów Mariański ma ponad 11 km głębokości. Hadal jest maksymalnie niedostępny, nie dociera tam światło słoneczne i występuje ekstremalne ciśnienie – 1000 razy większe niż na lądzie. Mimo to w tej strefie żyje ponad 400 gatunków różnych stworzeń. Występują tam liczne drobnoustroje, a także niektóre rodzaje gąbek, parzydełkowców (głównie meduz i ukwiałów), wieloszczetów, ślimaków, skorupiaków (przede wszystkim równonogów i krewetek) oraz szkarłupni (najczęściej strzykw). To jedne z najciekawszych stworzeń na ziemi. Ktoś pomyślałby, że hadal to koniec wszystkiego, ale tak właśnie wyglądał początek życia na ziemi. Wszystko zaczęło się właśnie w takich ekstremalnych i niesprzyjających warunkach.
„To co mnie (autora) zainspirowało i w czym znajduję analogię do życia ludzi to fakt, że światło świeci także tam. Zwierzęta, które żyją w hadalu – w totalnej ciemności same zaczęły produkować „elektryczność”. To działa na mnie motywująco. Wystawa ZaNURzyć to jedna z moim najbardziej osobistych spowiedzi. Opowiada o moim osamotnieniu i alienacji. Powstała z lęku o rzeczywistość, ze strachu przed codziennością ale też z ciekawości świata. Czasami czuję się jakbym był w hadalu, bez możliwości ruchu, zdany tylko na siebie. Pod bardzo dużą presją otoczenia. Wystawa jest bardzo mroczna ale wierzę, że daje też nadzieję. Chciałem opowiedzieć o tym, że nie warto się poddawać. Nasze trudności są niczym w porównaniu z czym muszą się zmagać mieszkańcy hadalu. Zawsze jest rozwiązanie, nawet jak otoczenie jest totalnie niesprzyjające.”
TO masz CEBO – artysta muzyk, performer i malarz, urodzony o 8:03 w Złotowie w 1980 roku. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoim malarstwie nawiązuje do nowego ekspresjonizmu, malarstwa figuratywnego oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego, tworząc własny, oryginalny styl. Jego obrazy są dostępne w kolekcjach i galeriach na całym świecie – od Nowego Jorku po Toruń.
Cechy charakterystyczne jego twórczości to:
  • Action painting, który określa mianem “chlap”, gdzie prędkość wykonywanego gestu wyprzedza Pollocka
  • Infantylizm, przejawiający się w literkach, niedokończonych słowach, często pisanych od tyłu i pozamienianych miejscami. Jest to bezpośrednie nawiązanie do Basquiata.
  • Pejzaż, który jest nieodłącznym motywem jego prac, od realistycznego po zmodyfikowany, surrealistyczny świat.
Swobodnie porusza się także w obszarach audio instalacji korzystając z możliwości własnego głosu. Wykorzystuje instrumentarium elektroniczne, tworzy swoistego rodzaju spektakle dźwiękowe, zaprzeczając tym samym konwencji zwrotka-refren. Prowokuje i intryguje, co udowodnił swym udziałem w telewizyjnym show Must Be The Music, gdzie dotarł aż do półfinału. Kora Jackowska uznała go za Eltona John’a XXI wieku. Jak sam twierdzi „świadomie postawił kolejny filar, na którym stanie most pomiędzy światem komercji a tym niezależnym ”. Współtworzył interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki: INSTYTUT B61. Wieloletni właściciel i koordynator działań artystycznych toruńskiego klubu NRD. Więcej na www.cebo.art


Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

23
września (poniedziałek), godz. 17:30

Folklor i serca | warsztaty artystyczne

26
września (czwartek), godz. 17:30

Kolorowa Panama | warsztaty artystyczne