Wystawa „Z życia lasu” w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Sztuki plastyczne

Wystawa „Z życia lasu” w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

  • dzisiaj
    ⟶ DO 23.02
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń, ul. Franciszkańska 9/11

„Z życia lasu” to wyjątkowa wystawa, prezentująca fotografie dzikiej przyrody autorstwa wielu cenionych fotografów. Większość zdjęć została wykonana na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, co podkreśla bogactwo i różnorodność polskich lasów. Ekspozycja towarzyszy XVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” i stanowi hołd dla piękna natury uchwyconego w obiektywie.

Aby w pełni docenić ideę wystawy oraz historie stojące za prezentowanymi fotografiami, zapraszamy do wysłuchania kuratora ekspozycji, Pana Marka Trzeciaka. Jego opowieść pozwoli Państwu nie tylko lepiej zrozumieć koncepcję wystawy, ale również odkryć kulisy pracy fotografów, którzy z ogromną pasją i wrażliwością podchodzili do swoich ujęć.

„Z życia lasu. Zdjęcia, filmy, obrazki, obserwacje, spotkania, wspomnienia, inspiracje. Sceny zarejestrowane o różnych porach dnia i nocy. Zdjęcia wymagające wzniesienia się w powietrze oraz takie, dla których trzeba było położyć się pośród liści. Obrazy, jakie każdy z nas – przy odrobinie szczęścia – może zobaczyć podczas spaceru po lesie oraz te, których zarejestrowanie wymagało sporej cierpliwości i dużej wiedzy przyrodniczej autora.

Podróż zaczynamy, idąc rozgwieżdżoną nocą przez podkarpackie lasy, by już po chwili ujrzeć żurawia ogłaszającego nadejście świtu na Pojezierzu Brodnickim. Zobaczymy zwierzęta, z którymi las kojarzy się na pierwszy rzut oka, jak jeleń, dzik czy sarna, jak i te, o których wiemy, że w lesie żyją, lecz na co dzień zobaczyć je bardzo trudno – jak chociażby sowy czy groźnego w swym majestacie żubra. Pośród liści, mchów i paproci dostrzeżemy grzyby, rzadkie gatunki kwiatów oraz uwijające się tu i ówdzie owady, aż wreszcie spojrzymy z wysoka na młody las gdzieś na Warmii.

Bogactwo i różnorodność miejsc, zwanych czasem z niesłusznym lekceważeniem „lasami gospodarczymi”. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały na terenach administrowanych przez Lasy Państwowe, często w okolicy zamieszkania autorów, albo po prostu w miejscach, w które lubią jeździć bądź... mają tam zaprzyjaźnionych leśników. Przyroda polskich lasów od lat stanowi inspirację dla fotografów i filmowców. Życie lasu to również temat serii filmów przyrodniczych, realizowanych przez Leśne Studio Filmowe Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych. Autorzy to przyjaciele i współpracownicy Leśnego Studia, niech więc prezentowane zdjęcia staną się inspiracją dla leśnych filmowców do realizacji kolejnych znakomitych obrazów”.  

                                                                                               Marek Trzeciak – kurator wystawy

    Autorzy zdjęć: Adam Adamski, Michał Ludwiczak, Łukasz Łukasik, Michał Ogrodowczyk, Magdalena Sarat, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Radosław Trzciński, Marek Trzeciak, Wojciech Wójcik  

_____

Wystawa: „Z życia lasu”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Termin: 30 listopada 2024 – 23 lutego 2025

Kuratorzy: Marek Trzeciak; ze strony MOT: dr Magdalena Nierzwicka

Wernisaż: 29 listopada br., godz. 16.30



Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu