Wystawa  „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”.
Dziedzictwo

Wystawa „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”.

  • Wydarzenie archiwalne: 28.05.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
7 września 1939 roku wojska Wehrmachtu zajęły Toruń. Dla mieszkańców rozpoczął się trudny okres okupacji. W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się unikatowa kolekcja, składająca się z około trzech tysięcy fotografii, wykonanych w latach 1939–1944 na zlecenie niemieckich władz miasta. Mają one nieocenioną wartość dokumentalną i historyczną, jednak jak twierdzi kurator wystawy dr Iwona Markowska (…) trzeba pamiętać, że nie pokazują rzeczywistego obrazu okupacji w Toruniu wraz
z wszechobecnym terrorem, prześladowaniami, eksterminacją i strachem, które na każdym kroku dotykały polskich mieszkańców grodu Kopernika. Na materiał prezentowany na wystawie należy patrzeć jak na imaginację, wytworzoną w trybach niemieckiej maszyny propagandowej. (…)

W Trzeciej Rzeszy fotografia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanych w krzewieniu
i umacnianiu narodowosocjalistycznej ideologii. Jej celem było m.in. uzasadnienie agresji na państwo polskie koniecznością zdobycia nowej przestrzeni życiowej (Lebensraum) dla narodu niemieckiego, a tym samym uzyskanie w społeczeństwie niemieckim akceptacji dla polityki prowadzonej przez Adolfa Hitlera.

Prezentowane obrazy pozwalają obnażyć mechanizmy niemieckiej propagandy oraz pokazać cynizm i obłudę ówczesnych władz miasta. Obraz Torunia wykreowany przez okupanta jaskrawo kontrastował z prawdziwą codziennością w tym trudnym dla Polaków okresie.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w partnerstwie
z Archiwum Państwowym w Toruniu

Kurator wystawy: dr Iwona Markowska
Aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Wystawa czynna: 28 maja–14 sierpnia 2022 r.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12