Logo partnera
Sztuki wizualne

Wystawa | W poszukiwaniu światła – od ziarna do piksela | Marek Czarnecki

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6


W poszukiwaniu światła – od ziarna do piksela to jubileuszowa wystawa fotografika Marka Czarneckiego, będąca zwieńczeniem jego czterdziestoletniej pracy twórczej. Tytuł wystawy nawiązuje do przemian, jakie zaszły w technikach i technologiach fotograficznych w okresie minionych 40 lat. Przemiany te ukazują przejście od chemicznej do elektronicznej metody rejestracji obrazu fotograficznego i skutków, jakie wywarło ono na sposoby realizacji, kreację oraz powielanie fotografii. Bez względu na metodę wykonania, moc sprawczą dla artysty zawsze posiadało światło i to zarówno w obszarze dostępnym dla naszego oka, jak i wychodzącym poza ten zakres. Starał się jak najlepiej wykorzystać czas pomiędzy otwarciem i zamknięciem migawki, bez względu na długość jego trwania. A wszystko to, dzięki wszechstronności Artysty, jego odwadze w eksperymentowaniu, nieustannych poszukiwaniach nowych sposobów wyrazu i… osobistej muzie, jaką jest jego żona – Jadwiga.

________________________________________________________________________________________________________________________________


Marek Czarnecki – odznaczony i wielokrotnie nagradzany doktor sztuki filmowej, zaczął swoją przygodę z fotografią w młodym wieku i ciekawych czasach – w latach 80. XX wieku, mógł z bliska obserwować dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość państw Bloku Wschodniego.


Możliwość uwieczniania i zatrzymywania w czasie otaczających go wydarzeń i elementów rzeczywistości zafascynowała artystę tak bardzo, że aparat w naturalny sposób stał się jego nieodłącznym codziennym towarzyszem. Pasja do fotografii nigdy nie minęła, wkrótce zaś dołączyła do niej ciekawość – ciekawość ludzi, miejsc i technik. Efekt? Artysta należy do elitarnych organizacji i towarzystw międzynarodowych skupiających wybitnych twórców z całego świata: The Master Photographers Association (UK), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Institute of Professional Photography (UK), Federacji Europejskich Fotografów (Belgia). Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie.
Wystawa czynna od 7 do 30 września 2021 roku, od poniedziałku do piątku w Galerii Artus w godz. 10:00–19:00, a także w soboty i niedziele w godzinach 12:00–19:00. Wstęp wolny.Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

22
listopada (wtorek), godz. 18:30

Teatr Cieni Baśni Andersena

17
stycznia (wtorek), godz. 18:30

Alicja w Krainie Czarów