Wystawa | Sztuka kopiowania | Wystawa zbiorowa
Sztuki wizualne

Wystawa | Sztuka kopiowania | Wystawa zbiorowa

  • Wydarzenie archiwalne: 04.03.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Kopiowanie obrazów sztalugowych jest ważnym elementem kształcenia konserwatorskiego. Na wystawę Sztuka kopiowania składają się prace studentów kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki (specjalność: konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy wystawy podjęli się stworzenia kopii dzieł mistrzów, których oryginały zasilają zbiory instytucji muzealnych, m.in.: Muzeum Okręgowego w Toruniu czy Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Podczas badań poprzedzających kopiowanie dzieła sztalugowego, określa się typ podłoża i ogólny charakter warstw malarskich, w tym wielowarstwowość, praca alla prima lub inaczej mokre w mokre, transparentność, czy sposób prowadzenia malarskiego narzędzia – gładko, fakturalnie, jak również ocenia się ogólną tonację i nasycenie barw. Znajomość budowy technicznej obrazów jest punktem wyjścia do wykonania prac malarskich i zasadniczo pozyskanie tej wiedzy poprzedza właściwą pracę artystyczną.

W czasie trwania pracy nad kopią pojawia się cały szereg problemów technicznych i artystycznych dotyczących np. sposobu pozyskiwania farb o odpowiedniej sile krycia lub płynności. Studenci mają odpowiednią ilość czasu na realizację kopii, a celem tego typu zajęć jest przygotowanie ich do prac konserwatorskich – szczególnie retuszerskich przy obrazach wykonanych na różnych podłożach przy zastosowaniu wielorakich spoiw, pigmentów i narzędzi malarskich. Studenckie kopie upodobniły się do oryginalnych dzieł, ale wykazują również szereg odmienności, gdyż zamiarem zajęć dydaktycznych nie było stworzenie dzieła z cechami starości tj. ze spękaniami, przyciemnieniem farb i werniksów, ubytkami warstwy malarskiej.

Wystawa zbiorowa Sztuka kopiowania jest okazją do pięknej podróży poprzez dzieła wielkich mistrzów malarskich.
Prezentowane prace powstały pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Flika, prof. dr hab. Elżbiety Basiul oraz dr Magdaleny Sitkiewicz i dr Klaudii Rajmann.

Wystawa czynna od 4 marca 2022 roku do 1 kwietnia 2022 roku w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny.

Artykuł Wystawa | Sztuka kopiowania | Wystawa zbiorowa pochodzi z serwisu Dwór Artusa.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 10:00
⟶ DO 03.02

Zimowe Półkolonie / Poznańska 9 i 3/4

04
lutego (sobota)
⟶ DO 25.02

Maria Szurmiej „Malarstwo”