Wystawa | „Światłoczułość” – z komórką przez okrągły rok | Bożena Słomińska
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wystawa | „Światłoczułość” – z komórką przez okrągły rok | Bożena Słomińska

  • Wydarzenie archiwalne
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
„[Czułość] pojawia się tam, gdzie  z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to co nie jest „ja”- Olga Tokarczuk

Jednym z ważnych parametrów przy robieniu zdjęcia jest czułość – wrażliwość matrycy na światło. Im większa, tym szybciej można uchwycić obraz, tym większe są możliwości jego zarejestrowania mimo niesprzyjających warunków – braku światła. Jedną z ważnych cech psychoterapeuty jest jego wrażliwość i zdolność zauważania tego, co się dzieje w świecie drugiej osoby – nawet jeśli ona sama tego nie widzi. Im większa, tym lepsze warunki do tego, by w pełnym mroków świecie pacjenta być jego dobrym towarzyszem i przewodnikiem.

Jak mówi autorka: „Kiedy robię zdjęcie, z całego świata, który widzę, wybieram  jeden jego fragment. Mogę spojrzeć na niego z bliska, bardzo bliska, włączyć tryb super makro i badać kształt płatka śniegu. Mogę go oglądać w różnym świetle, przez różne filtry. Fotografując, mogę uwagę i ostrość  skupić tylko na nim, ale mogę też pokazać go w kontekście innych płatków lub całej połaci śniegu. Kiedy słucham kobiety, która jako dziewczynka zazdrościła koleżankom, że ich rodzice czasem za karę „dawali im szlaban”, powinnam z uwagą i skupieniem badać, jakie to miało znaczenie dla niej wówczas, jaki był tego kontekst  i jakie ślady zostawiło to w jej życiu – choć w życiu kogoś innego zostawiłoby ślad inny. I zobaczę to, gdy swoją uwagę skieruję na nie-ja,  gdy w świecie nie będę szukać wyłącznie lustra. Chociaż przed wyjściem do świata, zwłaszcza świata drugiego człowieka,  psycho-lustro jest potrzebne”.

Fotografia, wrażliwość, psychoterapia. Zdjęcia pełne dwojako rozumianej czułości będziemy mogli oglądać już od 1 lipca 2022 roku w Filii Dom Muz przy ul. Podmurnej 1/3 w ramach wystawy „Światłoczułość” Bożeny Słomińskiej.

Bożena Słomińska – fotografią minimalistyczną zajmuje się od czterech lat. W początkach artystycznej drogi zajmowała się Blurry World, używając celowo rozmytej fotografii. Swój warsztat fotograficzny rozwijała za sprawą licznych grup na portalach społecznościowych, w których każdego dnia fotografowie otrzymywali do realizacji nowe wyzwania/ tematy fotograficzne. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień oraz autorką wystawy indywidualnej w Muzeum w Brodnicy.

Wystawa czynna od 1 lipca 2022 roku do 31 lipca 2022 roku w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny.

Artykuł Wystawa | „Światłoczułość” – z komórką przez okrągły rok | Bożena Słomińska pochodzi z serwisu Dwór Artusa.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39