Wystawa | „Spektrum” z cyklu „Sztuka Natury” | Adam Adamski
Sztuki wizualne

Wystawa | „Spektrum” z cyklu „Sztuka Natury” | Adam Adamski

  • Wydarzenie archiwalne: 16.02.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Wystawa czynna od 15 lutego 2022 roku do 27 lutego 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00.

Otaczającą nas rzeczywistość odbieramy wieloma zmysłami i dopiero połączenie wszystkich bodźców pozwala nam poczuć ją w pełni. Nasze oczy nieustannie analizują przestrzeń wokół nas w poszukiwaniu zarówno zagrożeń, jak i piękna. Wzrok człowieka może funkcjonować tylko wtedy, gdy odbiera bodźce świetlne, czyli niewielki wycinek spektrum fal elektromagnetycznych.

Spektrum w swoim założeniu jest wyprawą w zakresy fal elektromagnetycznych, gdzie odbiorca doświadczy obrazu świata, który dla zwykłego śmiertelnika jest niedostępny. Nasze oczy rejestrują fale widma światła widzialnego o długości od 400 do 700 nm. W przypadku braku tego zakresu zmysł wzroku staje się dla nas bezużyteczny. Pełen zakres promieniowania elektromagnetycznego rozciąga się od najkrótszych fal gamma, poprzez promieniowanie rentgenowskie (RTG), ultrafioletowe (UV), widzialne (VIS) i dalej podczerwone (IR), mikrofalowe, aż po najdłuższe fale radiowe. Jakże mały wycinek spektrum wykorzystujemy! Fantazja ludzi, ucieleśniana często przez wymyślanych superbohaterów, podąża w stronę supermocy, dzięki której widzimy więcej. Wówczas wzrok przenika przez materię i zauważamy rzeczy i kolory niewidoczne dla człowieka, a rejestrowane np. przez zwierzęta.

Wystawa jest podróżą obejmującą obrazy w bardzo szerokim spektrum widma elektromagnetycznego od promieniowania rentgenowskiego aż po fale podczerwone. W zdjęciach składających się na wystawę odnajdziemy emocje, magię malowania światłem oraz poszukiwania twórcze, które towarzyszyły autorowi przez cały czas, kiedy powstawały fotogramy w Spektrum.

dr hab. Adam Adamski – prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1991-2016 pracował na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. W 1997-2016 roku pełnił tam funkcję kierownika wydziałowego Muzeum Przyrodniczego. Obecnie pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej pracy stara się połączyć naukę (doktorat z nauk biologicznych) i sztukę (habilitacja z dziedziny sztuk filmowych). Od 1995 do 2016 roku członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, w latach 2000-2014 I wiceprezes Zarządu Głównego ZPFP. Od 2008 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i stworzył wiele indywidualnych wystaw fotograficznych. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury.

Wystawa fotograficzna Spektrum jest pierwszą z serii wystaw z cyklu Sztuka Natury.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39