Wystawa plenerowa w 80. rocznicę operacji „Ostra Brama”
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Wystawa plenerowa w 80. rocznicę operacji „Ostra Brama”

  • Wydarzenie archiwalne: 13.07.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Od 13 lipca przez przez kilka tygodni w Parku Pamięci pomiędzy Muzeum Twierdzy Toruń, a ul. Uniwersytecką jest eksponowana wystawa poświęcona operacji „Ostra Brama”, która została przeprowadzona przez Armię Krajową na Wileńszczyźnie w dn. 7–13 lipca 1944 r., mamy zatem 80 lat od tego wydarzenia.

Przygotowano 32 plansze, na których jest ponad 200 zdjęć i ilustracji, niektóre z nich nie były jeszcze nigdy eksponowane. Prezentowanych jest również wiele czasopism wydawanych w konspiracji na Wileńszczyźnie. Oddziały Armii Krajowej nocą z 6 na 7 lipca 1944 r. rozpoczęły od wschodu szturm Wilna, które było bronione przez Niemców. 7 lipca do walki włączyły się oddziały AK wewnątrz miasta. Walki zakończyły się oswobodzeniem miasta, symbolicznym wydarzeniem jest powieszenie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na zamkowej baszcie Giedymina. Główną rolę w wyparciu Niemców oczywiście odegrały oddziały sowieckie, jednakże Polacy odegrali ważną rolę w bitwie. Wielu Wilnian po wojnie trafiło do Torunia, co przyczyniło się m.in. do powstania UMK. Instytucją sprawczą wystawy jest Muzeum Historyczne w Lubinie, wystawę opracował pod względem merytorycznym Marcin Orłowski, pod względem graficznym Jacek Świerad, a w Toruniu jest ona eksponowana dzięki samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją.



Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu