Wystawa „Nasz (nie) bezpieczny świat” Marek Czarnecki – fotografia
Zapraszamy na wystawę „Nasz (nie) bezpieczny świat”, która jest jest połączeniem dwóch autorskich projektów artysty fotografika Marka Czarneckiego.
Pierwszy z projektów „Nasz Bezpieczny Świat” to wypowiedź artysty językiem sztuki, wykorzystująca słowo i obraz fotograficzny do dialogu prowadzonego ze współczesnym społeczeństwem. Artysta w ten sposób daje nam impuls do stawiania pytań o granice naszych swobód, praw i wolności osobistych dla zabezpieczenia nam „wolności” życia w naszym systemie społeczno-kulturowym. Czy świadomie popadamy w „niewolę” mającą na celu zachowanie naszych „wolności”? Nierozerwalną częścią projektu jest treść manifestu artystycznego stworzona przez artystę, która towarzyszy wystawie. Autor projektu nie ma na celu udzielania szczegółowych odpowiedzi na zadane pytania, czy jest to słuszne i czy ma to sens z punktu widzenia struktur społecznych i cywilizacyjnych. Jako Artysta ma natomiast prawo wypowiadać się wykorzystując słowo i obraz, by zwrócić uwagę na absurdalność sytuacji, w której ograniczane są nasze wolności i swobody w celu ich pełnego zachowania.
Wystawie z tego projektu towarzyszył stworzony przez artystę Manifest Artystyczny, album oraz reportaż i film z planu zdjęciowego. Jest również stworzona strona internetowa poświęcona projektowi: naszbezpiecznyswiat.com
Drugi z projektów „Nasz Niebezpieczny Świat” jest kontynuacją wcześniejszego projektu i skupia się na zagrożeniach wynikających z użytkowania i stosowania bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane do wielu zadań cywilnych i wojskowych służących do kontroli przemian cywilizacyjnych i działań społecznych. Artysta realizuje wspólnie z żoną Jadwigą (również artystą fotografikiem). Artyści za pomocą obrazu fotograficznego ostrzegają stawiają pytania o sens i granice wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) jednocześnie ostrzegając przed wykorzystaniem ich do zmasowanej kontroli, nadzorowi jak i eliminowania niechcianych jednostek. Stawiają pytanie, czy pojawienie się w powietrzu drona ma kojarzyć się tylko z jego pokojowym wykorzystaniem, czy też z obawami związanymi z naruszeniem naszej prywatności poprzez podsłuch, filmowanie i fotografowanie bez naszej wiedzy i zgody jak również budzić lęk i niepokój przed narzędziem niosącym śmierć. Wystawa zamykająca projekt jest również protestem przeciwko temu, że ktoś gdzieś daleko podejmuje decyzje, ingeruje w nasze życie, a gdy dojdzie do wniosku, że według bliżej nieznanych kryteriów możemy być „niebezpieczni” podejmie działania w celu unieszkodliwienia nas. Projektowi towarzyszy stworzona strona internetowa: niebezpieczny.naszbezpiecznyswiat.com
Oba projekty powstały przy wsparciu Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Powstała obecnie wystawa „Nasz (nie) bezpieczny świat” łączy oba projekty i w takiej postaci prezentowana była tylko jeden raz w BWA w Kielcach.
Jadwiga Czarnecka
O Autorze:
Marek Czarnecki — artysta fotografik, doktor sztuki filmowej w dziedzinie fotografii (doktorat na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi).
Należy do elitarnych organizacji i towarzystw międzynarodowych skupiających wybitnych twórców z całego świata: The Master Photographers Association (UK), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Institute of Professional Photography (UK), Federacji Europejskich Fotografów (Belgia). Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Torunia Medalem Thorunium za wybitne osiągnięcia Artysty w dziedzinie kultury i sztuki dla miasta Torunia; Statuetką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za całokształt działań na polu kultury i sztuki; Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Artysta na swoim koncie ma ponad dwieście czterdzieści medali i nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jest ośmiokrotnym laureatem brytyjskiej statuetki OSKARA. Znajduje się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramicznych na świecie.
Autor kilkudziesięciu projektów artystycznych. Zdjęcia z projektu „Masz Bezpieczny Świat” zdobyły trzy statuetki brytyjskiego Oskara, w tym również Diamentowego Oskara. Zostały również wielokrotnie nagradzane medalami i wyróżnieniami na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Album z projektu „Nasz Bezpieczny Świat” zdobył wyróżnienie na MIFA w kategorii „Book Fine Art.”.
Artysta jest autorem wielu albumów fotograficznych, współpracuje z domami wydawniczymi w Polsce i Europie. Pasją artysty jest fotografia lotnicza, posiada europejską licencję pilota drona. W 2022 roku Artysta zadebiutował literacko ze swoją pierwszą powieścią „Ostatnie wakacje”, która jest już do nabycia na rynku wydawniczym.
Obecnie Artysta jest w trakcie realizacji kolejnych kilku dużych projektów artystycznych.
Więcej o artyście na stronie. www.marekczarnecki.eu
Wernisaż godz. 18.00, CK „Browar B.”, Galeria Sztuki „Suszarnia”. Wstęp wolny.
Bilety: 2 zł, katalogi: 12 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Suszarnia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)
Źródło: Centrum Kultury BROWAR B. we Włocławku