wystawa malarstwa „Wielkanocne obrazy  – w twórczości malarskich outsiderów”
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Sztuki wizualne

wystawa malarstwa „Wielkanocne obrazy – w twórczości malarskich outsiderów”

  • Wydarzenie archiwalne: 08.04.2022
Miejsce:
Salon Hoffman KPCKBydgoszcz, plac Kościeleckich 6

wernisaż odbył się w piątek, 8 kwietnia 2022


wystawę można oglądać od 8 kwietnia do 13 maja 2022 roku


zorganizowana przy współpracy:

Muzeum Etnograficznego w Toruniu,

SOSW w Skierniewicach,

WTZ Przystań w Bydgoszczy


Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu, misterium paschalne przypominające o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Wielki Tydzień zwieńczony Triduum Paschalnym rozpoczyna wjazd  Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, a kończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego stanowiąca zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. To czas obfitujący w dramatyczne, niezwykle emocjonalne i ważne dla człowieka wydarzenia. Nic więc dziwnego, że były one od stuleci inspiracją dla artystów, a każdy z nich w ich obrazowanie wkładał swoje emocje i najgłębsze przemyślenia o ludzkiej egzystencji na ziemi i relacji Boga z człowiekiem. Twórczość outsiderów nie odbiega tu w treści od głównego nurtu, choć bywa bardziej emocjonalna i dramatyczna  w formie z uwagi na to, że wielu z nich dźwiga swój własny krzyż na ziemskim padole.

Wielkanoc to odrodzenie życia. Po dramacie nadchodzi zwycięstwo i radość, najlepiej zobrazowane w ludycznych obrzędach i ich plastycznej oprawie. Śmigus dyngus, kolorowe palmy,  pisanki, huczne zabawy, kolędowanie ze śpiewem, zaloty,  obok zadumy są ważnym, najbardziej pierwotnym aspektem świąt.

Nie jesteśmy w stanie oddać całego bogactwa przeżyć wiążących się z Wielkanocą ale 19 artystów, których prace znajdują się na naszej wystawie, 19 niezwykłych indywidualności, których życie naznaczone jest pasją i często cierpieniem to świetny przykład jak niewyczerpaną twórczą moc mają te święta. Znajdują się w wśród tych Ci co od nas odeszli  - Maria Wnęk, Wiktor Chrzanowski ale też młodzi ludzie, których twórcza droga niedawno się zaczęła – Damian Rebelski, Mateusz Połeć czy Rafał Antos.

Zapraszamy serdecznie do Salonu Hoffman, te kilkadziesiąt obrazów zgromadzonych na wystawie może pobudzi nas do refleksji w ten świąteczny czas … na pewno będzie niezwykłym artystycznym przeżyciem.

Katarzyna Wolska


Zdjęcia z wernisażu:
Źródło