Wystawa malarstwa Justyny Permus-Sałańskiej pt. "Wspomnienia".
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wystawa malarstwa Justyny Permus-Sałańskiej pt. "Wspomnienia".

  • Wydarzenie archiwalne: 18.01.2023
Miejsce:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od NowaToruń, ul. Gagarina 37a
Justyna Permus-Sałańska pochodzi z niewielkiej miejscowości Wysoka, do Torunia przybyła na studia. W 2013 kończyła Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach ruszyła w podróż, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Po 5 latach poszukiwań powróciła do Torunia, by związać się z nim na dobre. Aktualnie studentka III roku Malarstwa na WSP w Toruniu. Współpracuje z Fundacją VERDA, gdzie współtworzy zajęcia międzykulturowe oraz przygotowuje materiały artystyczne dla dzieci. Pasjonuje się malarstwem sztalugowym, w szczególności krajobrazem, folklorem muzycznym i tanecznym, budownictwem dawnym.

"W projekcie artystycznym „Wspomnienia” chciałam pokazać losy ludzi z różnych stron świata, którzy zamieszkali w Toruniu. W 2020-2022 pracowałam w Fundacji Emic, która wspomaga osoby spoza Unii Europejskiej, a obecnie współpracuję z Fundacją VERDA, która m.in. wspiera osoby z doświadczeniem migracyjnym i prowadzi szeroką działalność edukacyjną w zakresie wielokulturowości oraz zróżnicowania kulturowego świata. Dzięki współpracy z obiema organizacjami poznałam w swoim życiu wiele ciekawych osób. Zapoznałam się z ich historią i kulturą. Dzięki spotkaniom z migrantkami i migrantami zrozumiałam, że różne są powody migracji. Czasami jest ona dobrowolna i niesie za sobą sporo radości, ale zdarza się, że jest przymusowa i obarczona sporym cierpieniem. Nigdy też nie wiemy co się może wydarzyć w naszym życiu i gdzie przyjdzie nam żyć.

W ramach wystawy „Wspomnienia” chciałabym przedstawić cztery kobiety, pochodzące z różnych miejsc na Ziemi. Spotkały się ze mną, rozmawiały i opowiadały swoje wspomnienia. Opowieści stały się dla mnie inspiracją do namalowania obrazów, zarówno wielkoformatowych, wykonanych techniką olejną, jak i prac akwarelowych, które często przybierają formę abstrakcyjną. Czasem są też odbiciem również moich wspomnień i wyobrażeń oraz doświadczeń, kiedy sama byłam osobą w drodze. Obrazy zostały zaprezentowane w Galerii 011 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowie UMK w Toruniu".

wstęp wolny

Źródło: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

ul. Gagarina 37a
87-100 Toruń
tel.:56 611 22 66

Powiązane wydarzenia

15
lutego (środa), godz. 19:00

Stand-up Format VHS | Krzysztof Jahns

23
lutego (czwartek), godz. 19:00

Maciej Brudzewski – Stand-up: Skok na strach

09
marca (czwartek), godz. 19:30

Błażej Krajewski – Stand-up: Mustang

10
marca (piątek), godz. 20:00

bryska – Nasze LOVESTORY