Logo partnera
Sztuki wizualne

Wystawa Katarzyny Guzek, Zbigniewa Milewskiego i Pawła Patynowskiego pt. „Trzy spojrzenia”

  • Wydarzenie archiwalne: 11.05.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Wieża CiśnieńBydgoszcz, Filarecka 1

aleria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 11 maja do niedzieli 16 czerwca 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace  Katarzyny Guzek,  Zbigniewa Milewskiego i Pawła Patynowskiego, na ekspozycji pt. „Trzy spojrzenia”.

Wystawa pt. „Trzy spojrzenia” to wydarzenie artystyczne o niepowtarzalnym charakterze, będące rezultatem zbiegu dróg trójki twórców. Ich inauguracyjne spotkanie rozgrywało się w ramach oryginalnego projektu „Galeria Bezdomna” w Kaliszu, gdzie ze spontanicznej wymiany myśli zrodziła się niniejsza wystawa. Prezentowane prace ukazują różnorodne interpretacje jednego tematu – esencji ludzkiej natury.

Pierwsza z artystów, za pomocą portretów, z niezwykłą precyzją penetruje esencję ludzkich emocji. Jej fotografie, opowiadające historie bez użycia słów, pozwalają odbiorcom zanurzyć się w głębię spojrzeń portretowanych, odsłaniając ich niepowtarzalne opowieści. Drugi artysta, eksplorator miejskiego zgiełku i zakątków pełnych intymności, na swoich obrazach zatrzymuje ulotne momenty codzienności. W jego dziełach przypadkowi przechodnie przemieniają się w niezamierzone postaci miejskiej narracji. Trzeci z autorów przekracza granice tradycyjnego rozumienia fotografii jako dosłownego odzwierciedlenia rzeczywistości.

Każda fotografia na wystawie jest niezależnym mikrokosmosem, a wspólnie tworzą złożony obraz, w którym wszyscy z nas odnajdą coś dla siebie.

Katarzyna Guzek urodziła się w Szubinie w 1976 r. Odkąd pamięta, fascynowała ją fotografia i pragnienie zatrzymania przemijającej chwili w kadrze. W swoich pracach koncentruje się głównie na ludziach, ich otoczeniu, relacjach, emocjach. Portrety uwiecznia z reguły w czarno-białej tonacji, gdyż jak sama twierdzi, kolor odwracałby uwagę od tematu przewodniego. Jednakże jako fanka motta „Nigdy nie mów nigdy”, szuka „swojego” koloru i być może powstaną w niedalekiej przyszłości  jakieś wielobarwne fotografie. Jej portrety  odzwierciedlają poszukiwania własnych wizji autorki, które oddają piękno i głębię charakteru czy też uczuć fotografowanych osób.

Artystka została wyróżniona w konkursie Portret 2021. We wrześniu 2023 r. brała udział w wystawie zbiorowej XIII Galerii Bezdomnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Poza Kadrem w Kaliszu.

Zbigniew Milewski urodził się w 1970 r. w Jabłonowie Pomorskim.  Od czasów studenckich jest związany z Bydgoszczą. Podróżnik i miłośnik czarno-białej fotografii ulicznej. Zachwycający się obrazem zatrzymanym w przestrzeni miast, który wydaje się być „stop-klatką” codzienności. Swoje prace zaprezentował podczas XIII Galerii Bezdomnej w Kaliszu, w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie i Bibliotece Londynek w Bydgoszczy, wzbudzając zainteresowanie odwiedzających wystawę.

Własną twórczość określa mianem poszukiwania „decydującego momentu” – terminu opisanego przez założyciela agencji fotograficznej Magnum Henriego Cartiera-Bressona. Dla tego fotografa decydujący moment to ten, w którym kadr zamyka w sobie esencję fotografowanego świata, a wybór chwili naciśnięcia spustu migawki determinuje światło, ruch i otoczenie fotografowanej postaci.

Paweł Patynowski urodził się w 1971 r. w Kaliszu. Fotograf, informatyk-humanista. Artysta tworzy zarówno w technikach cyfrowych, jak i wykorzystując szlachetne XIX-wieczne metody uzyskiwania obrazu. Wyróżniony w 24. Biennale Fotografii w Technikach Szlachetnych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu „REMIS”. Tworzy fotografię nieoczywistą, często wymyśloną, choć zarazem autentyczną, bo zatrzymaną okiem obiektywu. W swych pracach pozostawia odbiorcy szerokie pole do interpretacji w myśl słów „Liczy się nie to, na co patrzysz, tylko to, co widzisz.” (Henry. D. Thoreau). Sam autor określa swoją twórczość używając słów „Dla mnie – to właśnie moje wizje tworzą rzeczywistość, a najlepsze zdjęcia to te, które dopiero powstaną.”.

Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek 10 maja 2024 roku
o godz. 18:00.

Wstęp wolny. Zapraszamy.



Źródło: Muzeum Wodociągów

Powiązane wydarzenia