Wystawa „Ikony Zwycięstwa #7”
Dziedzictwo

Wystawa „Ikony Zwycięstwa #7”

  • Wydarzenie archiwalne: 12.12.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, Mennica 10
12-31.12.2021, pn-czw 12-18, pt-nd 12-20

Organizator: Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP

Partner główny: Młyny Rothera

Informacje od Organizatora: 

Wernisaż 13 grudnia 2021 r. o godz. 18.00. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy na adres: Józef Żuk Piwkowski jozef.zuk@gmail.com

Pamięć, odpowiedzialność, odwaga – to słowa, jakie przychodzą na myśl, gdy patrzy się na zdjęcia prezentowane na wystawie „Ikony Zwycięstwa #7”. W sposób oczywisty dotyczą one wielu uczestników prezentowanych zdjęć, a także większości polskiego społeczeństwa, dzięki któremu powstała „Solidarność”, a po wielu latach – znowu wolna Polska.

Ważnym źródłem inspiracji projektu był czas intensywnych przemian lat 80. w Europie środkowej i powstanie „Solidarności”, ale temat jest szerszy i uniwersalny, nawiązuje też do innych ważnych wydarzeń historycznych. Dotyka jak najbardziej aktualnych problemów XXI wieku takich jak: prawda, pamięć, odpowiedzialność, odwaga, przyzwoitość, tolerancja, tradycja…

Prezentowane prace to obrazy Ryszarda Waśki, oraz fotografie Erazma Ciołka, Marka Janickiego, Janusza Kobylińskiego, Jerzego Kośnika, Chrisa Niedenthala, Stanisława Markowskiego i Krzysztofa Raczkowiaka. Ważne wydaje się zatem pytanie, w jaki sposób sztuka i pamięć tamtych lat może nas dziś wzbogacić? Fotografia wydaje się dawać nam bardzo ważny element – element pamięci, dokumentu. Prezentowane na wystawie zdjęcia to dokument, to zbiorowa pamięć ukazana z indywidualnego punktu widzenia artystów.

 

Nowa Huta, pod Arką, 15 października 1982, Stanisław Markowski

Wystawa „Ikony Zwycięstwa #7”, jest kolejną edycją projektu. Dedykowana jest 40. rocznicy stanu wojennego. Projekt prezentowany był po raz pierwszy w czerwcu 2006 roku w postindustrialnej przestrzeni dawnej fabryki Norblina na warszawskiej Woli, a następnie w październiku w Łodzi w Łódź Art Center oraz w grudniu w Sejmie.  Potem w 2007 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, a w 2009 roku fragmenty projektu zaprezentowane zostały w Instytucie Polskim w Sofii.

W rocznicę wydarzeń sierpniowych miała miejsce ekspozycja w Berlinie. Była to najbardziej rozbudowana edycja Ikon Zwycięstwa i zarazem największa wystawa polskiej sztuki współczesnej w 2009 roku. Składały się na nią prace artystów reprezentujące wszelkie kierunki i rodzaje sztuki współczesnej od klasycznego malarstwa i fotografii po performance, video, projekcje czy multimedialne instalacje interaktywne, współczesne i z lat 80. Na wystawie prezentujemy także katalogi, filmy i dokumentacje z poprzednich edycji projektu „Ikony Zwycięstwa”.