Logo partnera
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wystawa | „Idzie” | Wystawa zbiorowa z cyklu „Koncentracje”

  • Wydarzenie archiwalne: 08.03.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Już od kilku lat w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach miało miejsce spotkanie twórcze z cyklu Koncentracje. Ostatnie z nich – Palcem po niebie (2019 rok) oraz Trud (2020 rok) – znalazły swój finał w formie wystawy Trudne niebo w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W 2021 roku w Biskupicach odbyło się kolejne spotkanie twórcze, tym razem zorganizowane pod hasłem Idzie. Była to impreza o charakterze efemerycznego wydarzenia artystycznego z prelekcjami, dyskusjami i prezentacją dzieł.  Plony działań 24 uczestników już niebawem będziemy mogli oglądać w Galerii Artus!

Rolą uczestników projektu było nadanie tytułowemu hasłu autorskiego wymiaru. Idzie jest wieloznaczne, bez jakiegokolwiek określonego podmiotu: kto, co?, miejsca: gdzie?, celu: dokąd?, oceny: jak? Nie jest źle, jeżeli coś idzie, jakoś idzie i dokądś zmierza. Pojawia się wrażenie celowości ugruntowane koniecznością aktywności – nic nie idzie, jeżeli tej aktywności brak. Formy aktywności mogą być nieograniczone i niekoniecznie związane z trudem. Czasami wystarczy akceptacja, jeżeli coś idzie mimo wszystko. Może się zatem wydawać, że większość wariantów słownych z użyciem zwrotu idzie, budzi raczej pozytywne uczucia, napełnia nadzieją i spokojem. Z drugiej jednak strony idzie jest słowem dynamicznym i pełnym napięcia. To nie stan, lecz proces, a nieuchronność tego procesu może generować uwarunkowany psychologicznie niepokój. Idzie uwielbia kontekst, bo samo w sobie jest raczej puste i czeka dopiero na wypełnienie treścią.

Nikt z nas nie pozostaje obojętny na sytuację naszych braci i sióstr z Ukrainy. Wobec aktualnych wydarzeń, także wystawa Idzie, którą zobaczymy już jutro, nabrała zupełnie nowego kontekstu. Wiele prac, które pierwotnie wchodziły w skład wystawy ewoluowało w stronę manifestu przeciwko tragicznym wydarzeniom, rozgrywającym się za naszą wschodnią granicą.

Uczestnicy wystawy: Katarzyna Adaszewska, Witold Bargiel, Anna Bochenek, Jacek Jagielski, Sebastian Kłosowski, Stanisław Kośmiński, Iwona Liegmann, Małgorzata Łojko, Ala Majewska, Krzysztof Mazur, Małgorzata Mazur, Zbigniew Mikielewicz, Marcin Plichta, Dariusz Przewięźlikowski, Kazimierz Rochecki, Mirosława Rochecka, Rafał Sławnikowski, Aleksandra Sojak-Borodo, Arleta Szatkowska, Laura Szymoniuk, Piotr Tołoczko, Maciej Wierzbicki, Małgorzata Wojnowska-Sobecka, Marek Zacharski, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Patrycja Wójcik.

Współorganizator wydarzenia: Kultywacja Artystyczna PLANTA i Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE.

Wystawa czynna od 8 marca 2022 roku do 31 marca 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00 Wstęp wolny.

Artykuł Wystawa | „Idzie” | Wystawa zbiorowa z cyklu „Koncentracje” pochodzi z serwisu Dwór Artusa.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39