Wystawa historyczna WAHADŁO CZASU
Dla dzieci  /  Dziedzictwo

Wystawa historyczna WAHADŁO CZASU

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Brzeskie Centrum KulturyBrześć Kujawski, Narutowicza 13
Nazwa Brzeskiego Centrum Kultury i Historii WAHADŁO jest uwarunkowana usytuowaniem obiektu, w historycznym miejscu. Właśnie tutaj znajdowała się stacja przeładunkowa kolejki wąskotorowej jeżdżącej “na wahadło” czyli tam i z powrotem. Wykorzystaliśmy potencjał i energię, płynąca z sentymentu mieszkańców do tego miejsca, lokalizując w BCKiH wystawę WAHADŁO CZASU, która opowiada o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Dzieje Brześcia Kujawskiego prezentujemy na tle historii regionu i Polski. Zainspirowani dziedzictwem regionu, stworzyliśmy wystawę podzieloną na dwie części. Multimedialna wystawa pozwala na przenoszenie się w czasie, samodzielne odkopywanie zabytków archeologicznych, podglądanie dawnych światów i nasłuchiwanie ich odgłosów. Zastosowane aplikacje multimedialne uatrakcyjniają odbiór informacji i wiedzy oraz ułatwiają jej przyswojenie. Chronologiczną narrację rozpoczyna wehikuł czasu przenoszący zwiedzających do neolitu. W tej części możemy obejrzeć makietę chat trapezowych, które zostały odkryte na tych terenach, zapoznać się ze sposobem pochówku zmarłych reprezentujących ludność tak zwanej grupy brzesko-kujawskiej. Najmłodsi na każdym etapie zwiedzania znajdą atrakcję dla siebie. W tej części dzieci mogą poczuć się jak archeolodzy – kopiąc w piasku i odkrywając elementy odnalezionych kości czy jaja dinozaura ich oczom ukażą się wesołe, animowane, biegające dinozaury. Przechodząc do epoki brązu i żelaza możemy podziwiać naczynia z tamtego okresu, na ekranach multimedialnych dostępne są informacje na ich temat. Dzieci na pewno zainteresuje podglądanie ukrytych w ścianie okienek przedstawiających m.in pracę kowala. Po drodze na ekranach dotykowych rozmieszczonych w całym muzeum będą mogły rysować i grać w gry nawiązujące do epoki, którą akurat zwiedzają. W części poświęconej epoce żelaza zaprezentowano również pracę i twórczości miejscowego kowala Jana Butrykowskiego. Inną ciekawą atrakcją jest komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka. Wchodzących do komnaty gości zaskakuje postać kobiety ubranej w strój z epoki, która zwraca się do zwiedzających i opowiada o życiu na dworze księżnej, zwiedzający po raz pierwszy poznają tutaj młodego Władysława – przyszłego króla Polski. W tym miejscu możemy zasiąść na tronie i zrobić sobie na przykład pamiątkowe zdjęcie, zagrać w grę i posłuchać informacji o drodze Władysława na tron.
Wychodząc z komnaty trafiamy na średniowieczny stragan, na którym spotkamy szewca, rzeźnika czy winiarza – rzemieślnicy opowiedzą o tajnikach swojego fachu. Na targu istotną rolę w wymianie towarami odgrywały jednostki miar i wag. Były one zupełnie inne niż dziś – spokojnie, pomożemy Ci je zrozumieć.
W części poświęconej średniowieczu znajduje się również interaktywny stół z planem miasta na którym odwiedzający wystawę mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat topografii Brześcia Kujawskiego.
Bardzo interesującą częścią wystawy jest ta, poświęcona folklorowi. Możemy tu obejrzeć i posłuchać opowiadań nagranych przez członkinie zespołu folklorystycznego „Spod Strzechy” działające przy BCKiH Wahadło, dotyczących zwyczajów panujących na Kujawach. Zagrać w grę sprawdzającą znajomość gwary kujawskiej, prawidłowo ułożyć układankę dotyczącą strojów ludowych. w tym miejscu najmłodszych z pewnością zainteresuje możliwość nauczenia się podstawowych kroków Kujawiaka z wykorzystaniem nowych technologii?
  Odtworzona uliczna żydowska, pokryta prawdziwym brukiem, przywita nas plakatami pochodzącymi z dawnych lat, zaprezentuje sklep kolonialny, autentyczny szyld apteczny i zaprowadzi nas do okresu wojny gdzie świadkowie tamtego okresu opowiedzą o swoich przeżyciach.  Na wystawie znaleźć można także przedział wagonu kolei wąskotorowej i wyruszyć w podróż z Włocławka do Brześcia. Nie zapomniano również o przemyśle więc znaleźć można wzmianki o cukrowni, zakładach ceramicznych Rumaki czy suszarni. Wiele niespodzianek, gier oraz ciekawostek dla tych małych i dużych znajdziecie Państwo na terenie naszej wystawy więc warto zarezerwować sobie czas by zwiedzić naszą wystawę. Przygotowaliśmy dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych, i dla dzieci już od 4 roku życia. Interaktywne ścieżki zwiedzania inspirują do lekcji muzealnych i warsztatów

GODZINY OTWARCIA WYSTAWY: PONIEDZIAŁEK: tylko dla grup zorganizowanych WTOREK: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 16) ŚRODA: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 16) CZWARTEK: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście g. 16) PIĄTEK: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście g. 17) SOBOTA: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście g. 17) NIEDZIELA: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście g. 17)

CENNIK biletów na antresolę wystawy: Bilet normalny – 15 zł Bilet ulgowy (młodzież szkolna) – 12 zł Bilet rodzinny (2+2) – 50 zł Bilet rodzinny + (każde kolejne dziecko do biletu rodzinnego) – 10 złŹródło: Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO