Wystawa czasowa "Obrazy niezwykłe Teofila Ociepki ze zbiorów Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich"
Dnia 28 maja 1977 roku w Moskwie Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) ustanowiła dzień 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeów. To święto zawodowej grupy muzealników. Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający to święto obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów|”. Pierwsza odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Natomiast już w 2003 roku dołączyły do tej inicjatywy muzea w Polsce. Pionierem w naszym kraju było Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Z okazji „Europejskiej Nocy Muzeów”, muzealnicy czcząc swoje święto, szeroko otwierają drzwi palcówek, w dość nietypowych, nocnych godzinach i czasami z oryginalną ofertą, przyciągając w ten sposób spore grono gości i turystów. Pierwsza „Europejska Noc Muzeów w Chełmnie” odbyła się w 2007 roku. W tym roku odbywać się będzie już po raz osiemnasty. Możemy więc powiedzieć, że wchodzi w wiek dorosły i na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych Chełmna.
Z okazji tak zacnego jubileuszu chełmińscy muzealnicy od wielu miesięcy przygotowują tak ważną dla nich uroczystość. Jedną z ciekawszych atrakcji „Europejskiej Nocy Muzeum” w Chełmnie, która przypada w tym roku 18 maja, będzie wystawa prac niezwykle popularnego w ostatnim czasie artysty Teofila Ociepki. Największe kolekcje prac tegoż malarza posiadają Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Wystawa w Chełmnie prezentować będzie unikalną kolekcję 11 obrazów Teofila Ociepki pochodzącą ze zbiorów prywatnych – Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich.
Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, a zarazem po raz pierwszy, w całości, obrazy z tej kolekcji prywatnej będą prezentowane w salach muzealnych. Teofil Ociepka (1891-1987) – to malarz, samouk, prymitywista, zwany również artystą intuicyjnym, teozf. Był jednym z przywódców Janowskiej Grupy Okultystycznej. Pochodził ze Śląska, gdzie powstawały pierwsze jego prace. Ostatnie lata życia spędził w Bydgoszczy i tu został pochowany. Swoje malarstwo traktował jako boże posłannictwo, stąd starał się w nim przedstawiać walka dobra ze złem. W późniejszym okresie twórczości jego dzieła nawiązywały do baśni, legend i życia górników. Jego obrazy charakteryzują się niesamowitą wyobraźnią i jaskrawą, niezwykle bogatą kolorystyką. W 1962 r. powstał film dokumentalny „Spotkanie z Teofilem Ociepką” w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego.
Dzięki porozumieniu z Filmoteką Narodową, podczas zwiedzania ekspozycji publiczność będzie mogła zapoznać się z tym ciekawym dokumentem. Wystawa w Chełmnie mogła powstać dzięki współpracy i pomocy Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Opracowała: Anna Grzeszna – Kozikowska