WYSTAWA CZASOWA - „Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie”

WYSTAWA CZASOWA - „Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie”

  • Wydarzenie archiwalne: 28.02.2021
Miejsce:
Muzeum Stanisława Noakowskiego w NieszawieWłocławek, ul. Mickiewicza 6

Od 28 lutego 2021 r. zapraszamy na nową wystawę czasową pt. Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. 

Nepal jest krajem wciśniętym między Chiny i Indie stanowiące trzecią część ludności świata. Mówi się, że leży pomiędzy „chińskim smokiem” a „indyjskim słoniem”. Tu, na stosunkowo niewielkim obszarze, można spotkać wszystkie typy krajobrazów: od pokrytych dżunglą nizin Teraju do ośnieżonych najwyższych szczytów Himalajów. Do 1951 r. Nepal był krajem zamkniętym dla obcokrajowców. Pierwsi przybyli tu alpiniści, potem odkryli go hipisi, a obecnie stał się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. W ostatnich latach na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi związane z turystyką himalajską. Ośnieżone ośmiotysięczniki mylą się często z chmurami. Najpiękniejsze i najstarsze zabytki kraju wiążą się z kultem bogów. Liczne budowle sakralne hinduizmu i buddyzmu, z różnych okresów, podziwiać można zwłaszcza w Dolinie Katmandu. Wyjątkowo piękne są buddyjskie stupy, zdobione z zewnątrz parami magicznych oczu. Najbardziej fascynują zabytki trzech miast królewskich: Patanu, Bhaktapuru i obecnej stolicy kraju, Kathmandu. Tu można zanurzyć się w atmosferę miasta tętniącego własnym życiem i poznać bliżej zwyczaje jego mieszkańców. Życie religijne toczy się w wielu punktach miasta, przy licznych hinduistycznych świątynkach i buddyjskich stupach rozsianych na wielu placach i ulicach.

Wojciech Tokarski, autor fotografii prezentowanych na wystawie jest z zawodu geodetą. Fotografią interesuje się od czasu studiów na AGH w Krakowie. Jest członkiem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a jednocześnie jego współzałożycielem. Do roku 1990 zaprezentował kilka autorskich wystaw i brał udział w wielu konkursach otrzymując nagrody i wyróżnienia. W latach 1990-2011 głównie zajmował się filmem amatorskim. Powrót do fotografii nastąpił w 2012 r. dwoma wystawami, których tematem były Indie. Zdjęcia prezentowane na obecnej wystawie wykonano w trakcie wyprawy, która rozpoczęła się w Kathmandu, a skończyła w górach Nepalu Wschodniego. Fotografie wykonano miesiąc przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi w 2015 r.

Afisz Nepal A3


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87-800 Włocławek
tel.: 54 232 36 25