Wystawa czasowa
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Wystawa czasowa "Marek Chełminiak - 50 lat z fotografią" (wernisaż)

  • Wydarzenie archiwalne: 25.05.2023
Miejsce:
Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek - RatuszChełmno, Rynek
Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie Adam Jendryczka serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej: Marek Chełminiak - 50 lat z fotografią, które odbędzie się dnia 25 maja 2023 r. o godz. 16.30 w Sali Mieszczańskiej- ratusz w Chełmnie.

Wystawa będzie czynna do końca lipca 2023 r.

Marek Chełminiak jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, ale głównym narzędziem zawodowej pracy zawsze był dla niego aparat fotograficzny. Fotografować zaczął jako nastolatek, na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Zdobył wówczas kilka nagród w regionalnych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Od połowy lat 70. XX wieku zajął się fotografią zawodowo, tworząc potężne dossier. Był fotoreporterem wojskowym, pisał i fotografował również dla regionalnych i lokalnych tytułów codziennych, „Gazety Pomorskiej” oraz „Expressu Bydgoskiego”. Jako fotograf Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ, stacjonującej w latach 70. XX wieku w Egipcie, dokumentował służbę polskich żołnierzy na półwyspie Synaj i w jego okolicy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku został wysłany przez redakcję „Gazety Pomorskiej” na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii. Później relacjonował, między innymi, działania wojsk ONZ rozdzielających armie Syrii i Izraela, i „pierestrojkę” w obwodzie kaliningradzkim. Historia zawodowa Marka Chełminiaka to jednak nie tylko, a nawet nie przede wszystkim, wielki świat. W swoich reportażach ukazywał także bieżące wydarzenia w Polsce, na ternie Pomorza i Kujaw oraz w Bydgoszczy. W 2000 roku otrzymał „Wielki Barometr Nastrojów”, główną nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, za materiały prasowe rejestrujące starania o utworzenie województwa ze stolicami w Bydgoszczy i Toruniu.

Jedenaście lat życia zawodowego Marka Chełminiaka to też aktywność w najmniejszej skali, dokumentacji życia „małej ojczyzny”, bydgoskiej dzielnicy, w której fotograf mieszka. W latach 2005–2016 współredagowaliśmy cotygodniowy dodatek „Expressu Bydgoskiego” dla mieszkańców Fordonu. I była to dla mnie współpraca szczególna. Trudno byłoby zliczyć publikowane w „Tygodniku Fordon” zdjęcia, każde będące świadectwem działalności fordoniaków, w niemal każdej dziedzinie ich życia. Wiem na pewno, bo takie opinie do mnie docierały – w każdym zakątku Fordonu, szkole, klubie czy firmie, czekano na Marka Chełminiaka jak na wyjątkowego gościa. Bo też każde fotografowane przez niego wydarzenie czy portret jego autorstwa, czyniło z obiektu temat niezwykły. A relację – wyjątkową.

Jest także Marek Chełminiak regionalistą i autorem książkowych wydawnictw albumowych. Ich spis jest imponujący: Solec Kujawski portret miasta, Solec Kujawski – miasto wśród parków, Bydgoszcz piękna i romantyczna, Bydgoszcz magiczna, Toruń magiczny, Bydgoszcz złote lata, Bydgoszcz – najpiękniejsze strony miasta oraz Toruń dawniej i dziś. Jest również autorem zdjęć do książek: Kujawsko-Pomorskie, Źródło i dziedzictwo – Bazylika Prymasowska Gniezno, Skarby Kujaw i Pomorza, Polska, bo to jest Bydgoszcz, Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy, Toruń porusza, Piękna stara Bydgoszcz, Bydgoszcz w blasku symboli, Bydgoszcz. Prawda i mity, Powiat bydgoski, Powiat Wągrowiecki, Zielona Góra winem i miodem płynąca, Zabytki Zielonej Góry, Z biegiem Wisły, Toruń Mikołaja Kopernika, Poczet prymasów Polski, Mistrzowska Bydgoszcz, Elbląg na progu milenium, Chełmno zabytkami malowane, Koronowo i okolice, Katedra Bydgoska, Bydgoszcz – woda lustrem miasta, Miasto skarbów Bydgoszcz, Bydgoszcz – miasto wody i przemysłu oraz Leć Orle Biały. Na szlaku niepodległości Kujaw i Pomorza i wiele innych.

Praca w Gnieźnie zaowocowała bezprecedensowym na polskim rynku wyróżnieniem: zdjęcia Marka Chełminiaka z bazyliki prymasowskiej zostały umieszczone na dwudziestozłotowym banknocie, wyemitowanym z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Banknot ten w 2019 roku uznany został przez International Association of Currency Affairs (IACA), jedno z najbardziej cenionych stowarzyszeń producentów banknotów, za najlepszy banknot kolekcjonerski świata.

Swoje prace fotograficzne prezentował na dużej, indywidualnej wystawie w bydgoskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych, kilkakrotnie w Galerii Opery Nova (miłośnicy spektakli tam wystawianych znajdą w Marku Chełminiaku ich czołowego dokumentalistę), w żnińskiej Galerii im. Tadeusza Małachowskiego, Galerii „Homo Faber” w Solcu Kujawskim, w Muzeum w Brodnicy, w radziejowskiej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Franciszka Becińskiego oraz w bydgoskim Muzeum Wodociągów.

Warto wspomnieć i o innym ciekawym rysie fotografika. Urodzony w Toruniu, jest od lat piewcą urody i zasług zwaśnionej ze swoim miastem rodzinnym Bydgoszczy. I nie tylko równo obdziela oba miasta swą artystyczną uwagą, czemu daje wyraz w pomnikowych publikacjach. Od czterech kadencji jest bowiem także członkiem i skarbnikiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. W 2006 roku otrzymał też Medal Prezydenta Bydgoszczy za szczególne zasługi dla miasta Bydgoszczy, a w 2010 uhonorowano go Złotym Krzyżem Zasługi. W 2015 roku również Rada Miejska Solca Kujawskiego nadała mu Medal za Zasługi dla Solca Kujawskiego. (...)

Ewa Czarnowska-Woźniak, „Express Bydgoski”
MAREK CHEŁMINIAK – PÓŁ WIEKU Z FOTOGRAFIĄ
Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.
Bydgoszcz 2021