WYSTAWA CZASOWA „Leon Bigosiński 1869–1928”
Sztuki wizualne

WYSTAWA CZASOWA „Leon Bigosiński 1869–1928”

  • Wydarzenie archiwalne: 03.04.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Stanisława Noakowskiego w NieszawieNieszawa
Od 3 kwietnia 2022 r.  w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa malarstwa olejnego „Leon Bigosiński 1869–1928”. Leon Bigosiński był utalentowanym rysownikiem i malarzem scen baśniowych, portretów zwłaszcza dziecięcych i pejzaży. Artysta urodził się 12 lutego 1869 r. w Chodczu. Był drugim spośród dziewięciorga dzieci Franciszka Bigosińskiego i Marianny z Drążkiewiczów. Rodzicie wywodzili się z rodzin chłopskich od pokoleń zamieszkujących w Chodczu i pobliskim Brzyszewie. Po ukończeniu szkoły katolickiej L. Bigosiński idąc w ślady brata matki wstąpił do seminarium nauczycielskiego w Łęczycy. Następnie uczył w okolicznych szkołach, w 1890 r. był nauczycielem w Chodczu. W 1894 r. L. Bigosiński wyjechał do Warszawy i rozpoczął naukę w jedynej uczelni artystycznej w ówczesnym Królestwie — w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Kształcił się u W. Gersona, J. Kauzika i A. Badowskiego. Z powodu dość późnego startu i trudnej sytuacji materialnej, studiował długo i z przerwami. Równocześnie pracował jako nauczyciel. Prowadził w Klasie Rysunkowej zespół śpiewaczy, był miłośnikiem gry na skrzypcach.

„Skromny, cichy, lękający się rozgłosu, twórczość uważający przytem za rzecz świętą, Bigosiński malował przez długi czas dla siebie i dla uczynienia zadość potrzebie wewnętrznej, unikając występów publicznych” – pisał W. Husarski w tekście Z Zachęty w Tygodniku Ilustrowanym (1928, połr II, s. 736).*

29 obrazów prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawa potrwa do 19.06.2022 r.

*Tekst stanowi fragment publikacji „Leon Bigosiński 1869–1928. Katalog wystawy malarstwa i rysunku” autorstwa Krystyny Kotuli, Włocławek 1995.

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku