Wykład performatywny z Moniką Tomaszewską
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Inne

Wykład performatywny z Moniką Tomaszewską

  • Wydarzenie archiwalne: 11.11.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

„Nie było ci szkoda takich włosów?”, „Takie pięknie warkocze miałaś…”. – Artystka zachęca do polemiki i rozważań nad kontekstem niszczenia Rzek: „Nie było ci szkoda tak pięknej, wolnej Rzeki?”, „Nie żałujesz, że wybetonowałeś i raz na zawsze zniszczyłeś ekosystem, który nie będzie w stanie sam się zregenerować?”, „Nie żal ci tego, że zabrałeś tylu istotom dom?”.

Sztuka performance, tak jak żywioł wody ma potężną, hipnotyzującą moc transformacji emocji. „Przepływy” to medytacyjny performans, otwierający pole do dialogu o stawaniu się ciałem wodnym. Działania wokół świadomości własnego ciała pozycjonuję w nurcie hydrofeminizmu. W trakcie akcji ruch przeplata się i synchronizuje z warstwą audialną, w której pojawiają się przetworzenia miarowych dźwięków wody, kropli i oddechów. Inspiracją do akcji jest moment odczuwania przeze mnie pełnego zanurzenia ciała w wodzie. Jest to doświadczenie wyjątkowe, mistyczne. Słyszalne są wtedy jedynie subtelne dźwięki oddechu, bicia serca, czy spokojnych ruchów ciała. Kiedy poruszam się w wodzie, ciało generuje dźwięki hydrodynamiczne, wynikające z przepływu wody wokół mnie. Zestrajam się z wodą. W tym specyficznym stanie skupienia, odczuwam intensywniej swoją samotność i czujność na bodźce. Jest w tym pewnego rodzaju atmosfera melancholii, mroku, tajemnicy. Substancja alchemiczna prowadząca nasze ciało przez życie. Symbol nieustającego, miękkiego ruchu i transformacji – WODA – z której w większości zbudowane są nasze ciała.

Monika Tomaszewska- artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała Malarstwo i Historię Sztuki w School of Fine Art, History of Art and Cultural Studies, University of Leeds w Anglii. Jej główną formą wypowiedzi jest sztuka performance i działania artywistyczne, poruszające tematy nierówności społecznych, praw człowieka i zwierząt, ekologii. Zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią analogową. Tworzy grafiki oraz animacje do projekcji w spektaklach teatralnych.

Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera