Logo partnera
Wstęp wolny  /  Edukacja

wykład Jarosława Fischbacha pt. "Polskie nazwy geograficzne na mapie świata".

  • Wydarzenie archiwalne: 04.11.2021
Miejsce:
Muzeum Podróżników im. Tony`ego HalikaToruń, Franciszkańska
Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 4 listopada 2021 r. na godz. 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika na wykład Jarosława Fischbacha, uznanego geografa i podróżnika, pt. "Polskie nazwy geograficzne na mapie świata".

Spotkanie inspirowane jest wydaną ostatnio książką o tym samym tytule, w której autor w niezwykle oryginalny i rzetelny sposób łączy wiedzę geograficzną z wątkami historycznymi i elementami językoznawstwa.

Nazwy geograficzne spełniają ważną rolę informacyjną i są istotną częścią dziedzictwa każdego kraju. Prelekcja Jarosława Fischbacha przypomina o wkładzie Polaków w rozwój wielu regionów i całej światowej cywilizacji przez pryzmat zachowanej do dziś toponimii związanej z Polską.

 

Fragment z książki "Polskie nazwy geograficzne na mapie świata. Wczoraj i dziś”

"Most Halika (hiszp. Puente Halik) – nazwa niewielkiej osady w Kostaryce. Tony Halik podczas swojej najdłuższej i najsłynniejszej podróży wiodącej z Ziemi Ognistej na Alaskę, odbytej samochodem terenowym – dżipem produkcji argentyńskiej Ika – dotarł w głąb Kostaryki. W trudno dostępnych rejonach górskich napotkał stromy wąwóz. Aby go pokonać, Halik był zmuszony wybudować prowizoryczny most. Dla żartu umieścił przy nim tabliczkę z napisem Puente Halik. Gdy stanął tu stały most, a przy nim domek dla strażników, zaczęła rozwijać się niewielka osada, która przyjęła nazwę nadaną przez Tony'ego Halika – Puente Halik, czyli Most Halika. O istnieniu tej osady Halik dowiedział się wiele lat później"

Jarosław Fischbach jest geografem i podróżnikiem, organizatorem i uczestnikiem wielu wypraw po świecie, a także autorem relacji z podróży, które publikuje na łamach czasopism oraz w formie książek.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12